Preshevë , më trego luginën e lirisë !

Shkruan : Brilant Gashi

Nga Kosova e çliruar kalojmë në Kosovën e robëruar . Jemi mësuar vetëm me fjalët “Robërues të vetes sonë”! Tani kemi të bëjmë me armikun e vërtet tonin , armik lakmia e së cilës nuk do të ketë fund kurrë . E falëm Kosovën më 1878-1912 me pikëllimin e përzier me gjakun e popullit vendas .

E falëm apo na e morën me zor ? Cila është e vërteta ? Atëherë nëse e morën me zor me ndihmën e atyre që quhen “Fuqitë e mëdha” nuk do të mundeshim të bënim asgjë për t’i rimarrë ato toka , të cilat na takojnë vetëm ne . Tanket dhe gjithë ajo artileri e rëndë e armikut si dhurata të sjellura nga “Nëna (e tyre) Rusi” nuk do e ndalnin hovin e tyre për depërtime të mëtutjeshme në Kosovë e sidomos në zonat Preshevë-Medvegjë-Bujanoc .

Nga Kosova jonë e çliruar por e ndarë nga nëna e vet , në një pjesë lindore të Kosovës të robëruar nga armiku sllav . Sa më vjen keq në shpirt kur ato bijë nënash na thonë “E harruat Preshevën . Na harruat ne”, dhe në atë moment i kërkoj atdheut dhe zotit të madh që të më jap energjinë e duhur të më dëgjoj e gjithë Presheva me fjalët “S’iu kemi harruar , por mos harroni edhe ju të bashkoheni shpirtërisht . Më pas të bëjmë bashkim-vëllazërim me Shqipërinë” .

Ah Lugina e Preshevës , lugina e trimave të vërtet për të shpëtuar shtëpitë dhe të jenë mburoja prej çeliku për familjen . Ndërkohë shqiponja e zezë jeton tek çdo ushtar i Ushtrisë Çlirimtare për Preshevë , Medvegjë , Bujanoc . Nuk ndërrohet në asnjë mënyrë simboli kombëtar sepse për këtë kanë dhënë jetën edhe trimat e kësaj ushtrie .

E shkruaj këtë shkrim duke bartur vuajtjen , dhimbjen dhe plagët e shqipeve që jetojnë në Preshevë dhe në zonat e tjera shqiptare , por që tani janë nën pushtimit e shtetit gjak-pirës .

Dëshmorë pas dëshmori ra për ty oj Kosovë Lindore . Kur do të rilindësh edhe njëherë , sa dua të dëgjoj një përgjigje nga ti . Pse mban mitingje , të cilat i kushtohen presidentëve që s’na duan të mirën . E kam fjalën për një president të “sëmurë në kokë” siç është Rexhep Tajip Erdogan ? Pse bëheni robër të dy armiqëve njëkohësisht (?)

Viti 1999-2001 dhe UÇPMB kanë një histori të përbashkët . Eshtë ose janë vitet kur shqipet e kësaj ushtrie ishin të gatshëm për vet-flijim , për të rënë dëshmorë , për të qeshur dhimbjen , për të qarë lirinë . Shqiptarët e Kosovës trime kanë bërë një kthesë që duhet të shkruhet me shkronjat Kuq e Zi në librin e bekuar të historisë shqiptare .

Errësira nën pushtimin e armiqëve ishte por edhe do të jetë një mësim shumë i madh për ne ose nëse nuk e mësojmë këtë mësim , atëherë do të jetë e vështirë që ne të çlirohemi . Nuk dua edhe një shtet tjetër shqiptar por dua që të bashkohem me Kosovën dhe Kosova e Isa Boletinit të bashkohet me Arbërinë e Gjergj Kastriotit .

Për mëmëdheut , për lirinë që gjendet në Preshevën dua të bëj bashkim ose ndryshe as ilaçi më i mirë nuk do të kryej punë për të hequr dhimbjen e madhe të Kosovës . Vetëm të bëhet një pikë e bardhë në qiellin e zi e të robëruar shqiptar nga sllavi i poshtër ! Atëherë do të ketë shpresë për shqiptarët .

Le të bëhemi zotër të Ballkanit , por vetëm me shkrirjen e trojeve shqiptare në një shtet së bashku me Preshevë-Medvegjë-Bujanoc .

Preshevë , më trego lirinë e vërtet që t’a tregoj bashkimin e vërtet , zgjimin e vërtet do t’a bëjmë atëherë kur t’a marrim vesh që shqiptari ka vëlla vetëm shqiptarin me plis të bardhë me veshjet e bukura kombëtare : Me tirqit e burrave dhe xhubletat e grave-burrëreshave pellazgo-ilire ./ZgjohuShqiptar.info

NA NDIQNI EDHE NE FACEBOOK JU LUTEMI!

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,9266,Camëri,117,Editorial,2032,Ekonomi,507,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1470,Iliridë,288,Kosovë,2690,Kulture,722,Luginë,61,Moti,2,Politik,1899,Reportazh,180,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,520,Video,567,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Preshevë , më trego luginën e lirisë !
Preshevë , më trego luginën e lirisë !
https://3.bp.blogspot.com/-BVRmSnflASs/Wp0aRRScajI/AAAAAAAADHQ/gYTG2GXpfGwoguAebfGFEmnVri8hLI9ZACLcBGAs/s640/pre-brilant-gashi.jpg
https://3.bp.blogspot.com/-BVRmSnflASs/Wp0aRRScajI/AAAAAAAADHQ/gYTG2GXpfGwoguAebfGFEmnVri8hLI9ZACLcBGAs/s72-c/pre-brilant-gashi.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/03/presheve-me-trego-luginen-e-lirise.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/03/presheve-me-trego-luginen-e-lirise.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy