Publikohen vendet e atraksioneve turistike në botë, Shqipëria “sfidon” me pikat historike

Në botë ekzistojnë dy lloje aventurierësh, ata që shkojnë drejt monumenteve më të famshme të botës, dhe ata që shmangin turmat që shkojnë drejt pikave më të njohura.

Në përgjithësi, turistët kërkojnë monumente kulture dhe atraksione të kësaj natyre, ndërsa një tjetër kategori kërkon pushime të qeta. Për çfarë pëlqehet Shqipëria? Sipas një harte të Vouchercloud me të dhënat e marra nga TripAdvisor, përzgjodhën vlerësimin më të lartë të faqes për ‘Gjërat për të bërë‘ në secilin vend.

Shqipëria ‘mburret’ me historinë, e me këtë atribut vlerësohet më tepër nga turistët.

Britania e Madhe ofron diçka të papritur, diçka që me siguri do t’i pëlqejë ndjekësve të Herry Potter – Studiot e Harry Potter konsiderohen si destinacioni më i domosdoshëm për tu vizituar nga turistët në vend.

Sigurisht, shumica e destinacioneve anembanë botës janë mrekulli natyrore, të ndjekura nga afër nga atraksionet historike.

Nga 197 vende të listuara, ka:

76 atraksione natyrore
54 atraksione historike
38 atraksione turistike – gjenerike
29 atraksione fetare
Disa tendenca shfaqen në fusha të caktuara si psh Evropa Perëndimore duket e fokusuar në turizëm, ndërsa Evropa Lindore ka shumë më tepër një tematikë historike.

Pjesa më e madhe e Afrikës së Jugut dhe Amerikës së Jugut janë atraksione natyrore ndërsa Azia ka një përzierje solide të vendeve historike dhe turistike./ZgjohuShqiptar.info


Credits: https://www.vouchercloud.com/tui-vouchers#tripadvisor-map

NA NDIQNI EDHE NE FACEBOOK JU LUTEMI!

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7949,Camëri,108,Editorial,1705,Ekonomi,415,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1284,Iliridë,251,Kosovë,2367,Kulture,628,Luginë,49,Moti,2,Politik,1774,Reportazh,155,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,493,Video,495,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Publikohen vendet e atraksioneve turistike në botë, Shqipëria “sfidon” me pikat historike
Publikohen vendet e atraksioneve turistike në botë, Shqipëria “sfidon” me pikat historike
https://4.bp.blogspot.com/-2r0DsrJYb9g/WqHRkgONDYI/AAAAAAAADY0/Supt4ZyWOgQM_sOZwPu531twV2BQHkQzQCLcBGAs/s640/apolonia.jpg
https://4.bp.blogspot.com/-2r0DsrJYb9g/WqHRkgONDYI/AAAAAAAADY0/Supt4ZyWOgQM_sOZwPu531twV2BQHkQzQCLcBGAs/s72-c/apolonia.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/03/publikohen-vendet-e-atraksioneve.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/03/publikohen-vendet-e-atraksioneve.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy