Qosja: Islamizimi ka cënuar rëndë zhvillimin e shqiptarëve!

Në librin e tij “Çështja Shqiptare” viti 1998, akademiku Rexhep Qosja e ka përshkruar me këto fjalë pushtimin turk dhe islamizimin e popullsisë:

“Perandoria Osmane ka ngritur mur mes shqiptarëve dhe Evropës, në radhë të parë me ideologjinë fetare islame si ideologji e saj shtetërore, por jo vetëm me të. Robëria turke e ka cënuar rëndë zhvillimin e popullit shqiptar: ia ka këputur lidhjet që deri atëherë ka vënë me Evropën; ia ka ndërruar drejtimin që deriatëherë ka përvijuar; ia ka çrregulluar ritmin jetësor që deriatëherë ka krijuar. Duke e shkëputur prej Evropës, pothuaj, në të gjitha pikpamjet, robëria turke do ta vonojë zhvillimin e popullit shqiptar, mandej, në të gjitha fushat: materiale, ekonomike, kulturore, qytetëruese urbane”./ZgjohuShqiptar.info

NA NDIQNI EDHE NE FACEBOOK JU LUTEMI!

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,10419,Camëri,133,Editorial,2355,Ekonomi,609,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,84,Histori,1688,Iliridë,332,Kosovë,3078,Kulture,821,Luginë,71,Moti,2,Politik,2097,Reportazh,191,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,538,Video,620,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Qosja: Islamizimi ka cënuar rëndë zhvillimin e shqiptarëve!
Qosja: Islamizimi ka cënuar rëndë zhvillimin e shqiptarëve!
Qosja: Islamizimi ka cënuar rëndë zhvillimin e shqiptarëve!
https://3.bp.blogspot.com/-ottq-oGnHrQ/Wpz7DxraB8I/AAAAAAAAT98/YatxoMu2kAYgbVWUMaX3VQALx24qvzZbQCLcBGAs/s640/20141112_155156_12111417-2_Hhovs6B-905x395-1200x630.jpg
https://3.bp.blogspot.com/-ottq-oGnHrQ/Wpz7DxraB8I/AAAAAAAAT98/YatxoMu2kAYgbVWUMaX3VQALx24qvzZbQCLcBGAs/s72-c/20141112_155156_12111417-2_Hhovs6B-905x395-1200x630.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/03/qosja-islamizimi-ka-cenuar-rende.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/03/qosja-islamizimi-ka-cenuar-rende.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy