Rama intervistë për Financial Times: Çmenduri nëse nuk na pranoni, Moska është aty!

Kryeministri Edi Rama kërkon nisjen e bisedimeve me BE qe Shqipëria t’i bashkohet këtij organizimi si pjese e zgjerimit te Ballkanit perëndimor për te forcuar sigurinë evropiane. Ne një interviste për prestigjiozen ‘Financial Times’ kryeministri shqiptar thotë se do ishte çmenduri për BE të dështojë të integrojë një vend në epiqendër të rrugëve te emigrimit dhe që shihet nga Rusia me një çmim strategjik.
“Ne do ta gjykonim shumë të çuditshme nëse Shqipëria nuk do të fillojë menjëherë negociatat, pasi ka bërë saktësisht gjithçka që kërkohet të bëjë. Serbia dhe Mali i Zi tashmë kanë filluar bisedimet për pranimin në BE .Tani ajo që duam është thjesht të shpërblehemi për atë që kemi bërë dhe që procesi të jetë i drejtë dhe të jetë i parashikueshëm”- thotë Rama.

Rama e beri këtë interviste per ‘Financial Times’ gjate vizitës se tij ne Bruksel këtë jave. Sic shkruan kjo media komentet e Rames pasqyrojnë zhgënjimin e Tiranës zyrtare që Shqipëria ende nuk është lejuar të nisë bisedime përkundër progresit që ka bërë në reformat ekonomike dhe politike.

“Ata [Moska] kurrë nuk hoqën dorë nga pikëpamja e rëndësisë gjeopolitike të rajonit – e cila nuk vihet re nga shumë në BE, me përjashtim të kancelares gjermane Angela Merkel. Është çmenduri të mendosh se Ballkani Perëndimor mund të lihet i anashkaluar e më tepër nga Europa”- thotë Rama/ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,8009,Camëri,109,Editorial,1724,Ekonomi,424,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1295,Iliridë,251,Kosovë,2382,Kulture,632,Luginë,49,Moti,2,Politik,1780,Reportazh,157,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,494,Video,499,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Rama intervistë për Financial Times: Çmenduri nëse nuk na pranoni, Moska është aty!
Rama intervistë për Financial Times: Çmenduri nëse nuk na pranoni, Moska është aty!
https://4.bp.blogspot.com/-oL-8vSzTy0I/WrWy8KTdpyI/AAAAAAAAE_c/jK2TW-xklO8ZdzNklRtqI5_qLueViYN0QCLcBGAs/s640/rama-ok-768x558-678x381.jpg
https://4.bp.blogspot.com/-oL-8vSzTy0I/WrWy8KTdpyI/AAAAAAAAE_c/jK2TW-xklO8ZdzNklRtqI5_qLueViYN0QCLcBGAs/s72-c/rama-ok-768x558-678x381.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/03/rama-interviste-per-financial-times.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/03/rama-interviste-per-financial-times.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy