Rama: Shqiptarët u dorëzuan nazistëve floririn, por jo hebrenjtë

Kryeministri Edi Rama i ka kujtuar komunitetit izraelito-amerikan histori nga përpjekja e shqiptarëve për të shpëtuar hebrenjtë gjatë Luftës II Botërore, kur përndiqeshin nga forcat naziste.

Shqipëria jo vetëm që ruajti komunitetin e vet hebre, por gjithashtu ofroi strehë për hebrenjtë që erdhën në vend.

“Do doja t’ju thoja që Shqipëria ishte vendi i parë në Europë në vitin 1932, kur antisemitizmi ishte i përhapur kudo, njohu të drejtën e komunitetit hebre që të organizohej.

Historia është absolutisht e mrekullueshme sepse hebrenjtë u shpëtuan jo vetëm nga myslimanët, por edhe kleri katolik.

Është shumë e famshme historia e njërit prej klerikëve të krishterë në Shqipëri që pagëzoi shumë hebrenj që t’u ndryshonte identitetin dhe t’i mbronte nga nazistët.

Gjithashtu edhe një episod, kur një prej nazistëve më të lartë në vitin 1943 thirri përfaqësuesit e katër komuniteteve tona fetare, ju kërkoi një listë të hebrenjve dhe listën e floririt që kishin. Ata i dhanë listën e floririt, por jo listën e hebrenjve”, tha Kryeministri Rama, gjatë fjalës së tij përpara 18 mijë anëtarëve të Konferencës Vjetore të Komitetit Izraelito-Amerikan të Çështjeve Publike (AIPAC) në Uashington të SHBA-ve.

“Paraardhësit tuaj erdhën të gjenin strehë në Shqipëri edhe tri herë të tjera më përpara. Në shekullin e I, XV dhe XVII dhe përherë e gjetën këtë strehë tek ne”, theksoi kryeministri.

Rama tha se me shtetin e Izraelit marrëdhënia është mjaft speciale dhe e shkëlqyer “dhe ne duam ta shikojmë tek zhvillohet dhe të ndodhin më shumë gjëra midis nesh.”

“Për herë të parë, këtë vit do të kemi një fluturim të drejtpërdrejt nga Izraeli në Shqipëri gjatë verës, kështu që dëshiroj fort që ajo që një herë e një kohë përkufizohej nga Leo Elton në raportin e tij të 1935-ës si toka e dytë e hebrenjve, të bëhet shtëpia juaj e dytë për pushim. Jeni mjaft të mirëpritur në Shqipëri”, tha Rama.

Rama po ashtu tha se është i angazhuar personalisht që të ndërtojë një qendër kulturore për miqësinë shqiptaro-izraelite në zemër të Tiranës.

“Për këtë kemi angazhuar Daniel Libskin që është autori i muzeut hebraik në Berlin. Duam që kjo qendër të tregojë marrëdhëniet tona për fëmijët tanë, por edhe për fqinjët tanë”, tha ai./ZgjohuShqiptar.info

NA NDIQNI EDHE NE FACEBOOK JU LUTEMI!

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7893,Camëri,108,Editorial,1681,Ekonomi,412,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1274,Iliridë,250,Kosovë,2349,Kulture,623,Luginë,48,Moti,2,Politik,1765,Reportazh,152,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,492,Video,492,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Rama: Shqiptarët u dorëzuan nazistëve floririn, por jo hebrenjtë
Rama: Shqiptarët u dorëzuan nazistëve floririn, por jo hebrenjtë
https://3.bp.blogspot.com/-fPzZCVbL2ho/Wp16tJUq9gI/AAAAAAAAT_4/Nms2vNaFiwscdMj3qiTO1RGp1YG-b7IHgCLcBGAs/s640/Rama-933x445-905x395.jpg
https://3.bp.blogspot.com/-fPzZCVbL2ho/Wp16tJUq9gI/AAAAAAAAT_4/Nms2vNaFiwscdMj3qiTO1RGp1YG-b7IHgCLcBGAs/s72-c/Rama-933x445-905x395.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/03/rama-shqiptaret-u-dorezuan-nazisteve.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/03/rama-shqiptaret-u-dorezuan-nazisteve.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy