‘Rikthehet’ McAllister: Jeni në rrezik jo vetëm nga ndikimi rus, por edhe ai turk

Eurodeputeti dhe politikani gjerman me ndikim, David McAllister i është rikthyer sërish çështjes së rajonit tonë.

I njohur në Shqipëri për negociatat mes PD dhe PS për zgjidhjen e krizës së një viti më parë, ai ka dhënë një intervistë për gazetën “Die Welt”.

McAllister thotë se rajoni i Ballkanit Perëndimor duhet të afrohet më shumë me Bashkimin Europian.

“Nëse njerëzit e ndjejnë këtë, atëherë rritet edhe gatishmëria për reforma,” tha ai.

Edhe pse e pranon se vende si Bosnja janë vite drite larg BE-së, ai thotë se Bashkimi Europian duhet të veprojë me shpejtësi.

McAllister tha se kjo nuk është një arsye për t’u tërhequr nga rajoni.

“Nëse ne e bëjmë këtë, të tjera vende do e mbushin këtë hapësirë. Ato madje janë pjesërisht të pranishme”.

Sipas tij, po shtohet ndikimi i vendeve të huaja në rajon.

Mes tyre ai thekson sidomos Rusinë dhe Turqinë.

“Rusia ka zgjeruar praninë e saj në disa vende të Ballkanit Perëndimor. Ajo po kërkon që të ndikojë në mënyrë selektive përmes fushatave të dizinformimit,” tha ai.

Ai thotë se edhe Kina dhe vendet e Gjirit po përpiqen që të ndërhyjnë në rajon.

Sa i përket vitit 2025 si datë e mundshme zgjerimi, McAllister thotë se vendet duhet të punojnë për të plotësuar kushtet, sidomos në fushën e drejtësisë dhe rendit./ZgjohuShqiptar.info

NA NDIQNI EDHE NE FACEBOOK JU LUTEMI!

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,11565,Camëri,133,Editorial,2633,Ekonomi,718,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,85,Histori,1836,Iliridë,381,Kosovë,3535,Kulture,929,Luginë,78,Moti,2,Politik,2338,Reportazh,198,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,564,Video,683,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: ‘Rikthehet’ McAllister: Jeni në rrezik jo vetëm nga ndikimi rus, por edhe ai turk
‘Rikthehet’ McAllister: Jeni në rrezik jo vetëm nga ndikimi rus, por edhe ai turk
https://1.bp.blogspot.com/-i2NnR2DSZF8/WqcURrZzRfI/AAAAAAAADvc/LTwSg1cMD8wvcCs_L7TR8dr-0Wu3mbyrwCLcBGAs/s640/mcallister-640x306.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-i2NnR2DSZF8/WqcURrZzRfI/AAAAAAAADvc/LTwSg1cMD8wvcCs_L7TR8dr-0Wu3mbyrwCLcBGAs/s72-c/mcallister-640x306.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/03/rikthehet-mcallister-jeni-ne-rrezik-jo.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/03/rikthehet-mcallister-jeni-ne-rrezik-jo.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy