Rriten investimet e huaja në vend, ja sektorët kyç

Projektet madhore në sektorin energjitik, të gazit, nga industria nxjerrëse dhe shërbimet financiare po vijojnë të injektojnë rritje të investimeve të huaja në ekonominë shqiptare.

Sipas të dhënave nga Banka e Shqipërisë, investimet e huaja në vitin 2017 arritën vlerën e 970 milionë eurove, me një rritje rreth 3.6% më shumë krahasuar me vitin 2016.

Fluksi i investimeve të huaja në tremujorin e tretë të vitit të kaluar është rishikuar në rritje nga Banka e Shqipërisë. Ndërsa epërsia e projekteve që po marrin start këtë vit në infrastrukturë, (akse rrugore kombëtare, aeroporte, hekurudha e porte) pritet të konsolidojnë rritjen e qëndrueshme të investimeve në ekonomi.

Avancimi i punimeve në projektet energjetike, siç është TAP apo HEC-i në kaskadën e Devollit dhe hyrja në ciklin të ri të investimeve, “çertifikon” trendin se ekonomia shqiptare do të arrijë të thithë shifra të krahasueshme të investimeve të huaja edhe për vitet e ardhshme.

Pas vitit 2013, vlerat e larta të investimeve të huaja kanë qenë ndër kontribuuesit kryesorë të rritjes ekonomike në Shqipëri, citon BSH-ja.

Një burim tjetër i rëndësishëm të ardhurash për ekonominë, janë edhe remitancat që po zgjerojnë ende edhe sot prurjet valutore në vendin tonë.

Për tremujorin e katërt, emigrantët sollën 172 milionë euro në ekonominë shqiptare./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7906,Camëri,108,Editorial,1690,Ekonomi,414,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1274,Iliridë,250,Kosovë,2355,Kulture,623,Luginë,48,Moti,2,Politik,1770,Reportazh,153,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,492,Video,493,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Rriten investimet e huaja në vend, ja sektorët kyç
Rriten investimet e huaja në vend, ja sektorët kyç
https://2.bp.blogspot.com/-WAy0ZaGcivE/WrWuv08w-nI/AAAAAAAAE-A/jWl6X1qAbgkmD4e5TSrHJZyGU7lgZM2EACLcBGAs/s640/exorixi_petrelaiou_xersaia_8_2016_06_24_13-905x395.jpg
https://2.bp.blogspot.com/-WAy0ZaGcivE/WrWuv08w-nI/AAAAAAAAE-A/jWl6X1qAbgkmD4e5TSrHJZyGU7lgZM2EACLcBGAs/s72-c/exorixi_petrelaiou_xersaia_8_2016_06_24_13-905x395.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/03/rriten-investimet-e-huaja-ne-vend-ja.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/03/rriten-investimet-e-huaja-ne-vend-ja.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy