Rritet numri i të huajve që vizitojnë Shqipërinë, kryesojnë…

Numri i shtetasve të huaj që kanë hyrë në Shqipëri në dymujorin e parë të vitit 2018 është rritur me 18.0 për qind, në krahasim me të njëjtën periudhë të vitit 2017, duke shënuar shifrën e 422.869 personave.

Shifrat raportohen nga Instituti i Statistikave, në botimin e sotëm mbi “Lëvizjet e shtetasve në Shqipëri” shkurt 2018.

Sipas INSTAT, në Shkurt 2018, ndër vendet që kanë hyrjet më të larta të shtetasve në Shqipëri, Polonia ka patur rritjen më të madhe me 19.2 %, e ndjekur nga Zvicra me 9.8%, Anglia 9% e më pas nga shtetet Greqi, Itali etj.

Raporti evidenton se edhe për periudhën dymujore (janar-shkurt 2018), ndër vendet që kanë hyrjet më të larta të shtetasve në Shqipëri, Polonia kryeson fluksin më të madh të vizitorëve me një rritje prej 23.3 % .

Hyrjet e shtetasve shqiptarë dhe të huaj në muajin Shkurt 2018, në rrugë tokësore zënë peshën më të madhe të hyrjeve gjithsej me 80.3 %, ndërsa hyrjet në rrugë ajrore zënë 15.7% dhe detare zënë 4.0 %./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7901,Camëri,108,Editorial,1685,Ekonomi,413,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1274,Iliridë,250,Kosovë,2353,Kulture,623,Luginë,48,Moti,2,Politik,1767,Reportazh,153,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,492,Video,493,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Rritet numri i të huajve që vizitojnë Shqipërinë, kryesojnë…
Rritet numri i të huajve që vizitojnë Shqipërinë, kryesojnë…
https://4.bp.blogspot.com/-VFeWkUarbO4/WrWvIskCR-I/AAAAAAAAE-M/RxieGJuBkWc6WjayM-urquJtmoGpieRNwCLcBGAs/s640/26904816_557637947920362_992076675428281196_n-905x395.jpg
https://4.bp.blogspot.com/-VFeWkUarbO4/WrWvIskCR-I/AAAAAAAAE-M/RxieGJuBkWc6WjayM-urquJtmoGpieRNwCLcBGAs/s72-c/26904816_557637947920362_992076675428281196_n-905x395.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/03/rritet-numri-i-te-huajve-qe-vizitojne.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/03/rritet-numri-i-te-huajve-qe-vizitojne.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy