Serbi, nismë për ngritjen e një monumenti të Millosheviç në Beograd

Ka kaluar diçka më pak se periudha që ndan një brez njerëzor dhe në Beograd po duan të përjetësojnë kujtimin e Sllobodan Millosheviçit. Mediat serbe raportojnë për një nismë të Shoqatës Qytetare Liria dhe rinisë së Partisë Socialiste për ngritjen e një monumenti për ish-liderin serb të Jugosllavisë, emërtimin e një rruge dhe të një sheshi po sipas tij.

Nisma është depozituar në organet e pushtetit vendor dhe në presidencë dhe arsyetohetnme bindjen se Millosheviç ishte një shtetar i madh i Serbisë moderne që nuk lejoi poshtërimin e popullit serb, që legalizoi sistemin shumëpartiak, mbrojti vendim nga NATO. Si rrjedhojë, argumentojnë nismëtarët, ka një detyrim moral që Serbia ta shpërblejë kujtimin e tij.

Në 11 mars u mbushën 12 vjet nga vdekja e Millosheviç në Hagë. Ai hyri në skenën politie nacionale të Jugosllavisë me fjalimin e mbajtur në Kosovë në vitin 1989. Millosheviç akuzohet si urdhërues i vrasjes së ish-presidentit jugosllav, Ivan Stamboliç. Po kështu ai është frymëzuesi dhe organizatori i planit serb për ndarjen etnike të territoreve jugosllave me synimin e krijimit të hapësirave ekskluzive për pakicat serbe me idenë e krijimit të një shtetit të përbashkët për serbët që do të përfshinte territore të Bosnjes, Kroacisë, Kosovës bashkë me Malin e Zi brenda.

U rrëzua me protesta pas luftës së Kosovës dhe u gjykuandhe u gjet fajtor për krime lufte të kryera gjatë luftërave që çuan në shpërbërjen e ish-Jugosllavisë./ZgjohuShqiptar.info

NA NDIQNI EDHE NE FACEBOOK JU LUTEMI!

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,11531,Camëri,133,Editorial,2631,Ekonomi,714,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,85,Histori,1834,Iliridë,381,Kosovë,3513,Kulture,928,Luginë,78,Moti,2,Politik,2334,Reportazh,198,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,564,Video,681,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Serbi, nismë për ngritjen e një monumenti të Millosheviç në Beograd
Serbi, nismë për ngritjen e një monumenti të Millosheviç në Beograd
Serbi, nismë për ngritjen e një monumenti të Millosheviç në Beograd
https://1.bp.blogspot.com/-KU8tw8KMrks/Wqgazn3xzsI/AAAAAAAAUv0/NNU4CWdvgz8TCd6HQdFiOCnqg9WTps9UQCLcBGAs/s640/D33586DD-9134-45C1-8905-6CE1D8468888_2018_03_12_09.jpeg
https://1.bp.blogspot.com/-KU8tw8KMrks/Wqgazn3xzsI/AAAAAAAAUv0/NNU4CWdvgz8TCd6HQdFiOCnqg9WTps9UQCLcBGAs/s72-c/D33586DD-9134-45C1-8905-6CE1D8468888_2018_03_12_09.jpeg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/03/serbi-nisme-per-ngritjen-e-nje_13.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/03/serbi-nisme-per-ngritjen-e-nje_13.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy