Shefi i diplomacisë sllovake: Serbia pa i normalizuar marrëdhëniet me Kosovën e di vetë cfarë përfiton

“Çështja e Kosovës është e rëndë për Serbinë dhe njëri nga kushtet të cilin Serbia duhet ta zgjidh para se të bëhet pjesë e BE-së, ndryshe nuk do të bëhet kurrë anëtare”.

Kështu ka thënë në Beograd ministri i Punëve të Jashtme dhe atyre evropiane të Sllovakisë, Ivan Korçok.

Sipas tij, BE-ja nuk është e gatshme që përsëri të vendoset në pozicionin e gjyqtarit ndërmjet dy vendeve në mënyrë që të zgjidh problemin.

Korçok po ashtu ka thënë se BE-ja pret që Kosova dhe Serbia ta nënshkruan përfundimisht një marrëveshje për normalizimin e marrëdhënieve e cila do të jetë ligjërisht obligative për të dy shtetet.

Ndërkaq sa i përket njohjes së Kosovës nga Sllovakia, shef i diplomacisë së këtij shteti gjatë vizitës në Beograd ka thënë se Sllovakia nuk do të ndryshoj qëndrim dhe tash për tash nuk do ta njoh Kosovën.

“Ne nuk e bllokojmë rrugëtimin e Kosovës, por nuk e njohim si shtet, jo për shkak të Serbisë, por për shkak të parimeve”, ka thënë Korçok në fund./ZgjohuShqiptar.info

NA NDIQNI EDHE NE FACEBOOK JU LUTEMI!

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7914,Camëri,108,Editorial,1693,Ekonomi,415,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1277,Iliridë,250,Kosovë,2357,Kulture,623,Luginë,48,Moti,2,Politik,1770,Reportazh,153,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,493,Video,493,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Shefi i diplomacisë sllovake: Serbia pa i normalizuar marrëdhëniet me Kosovën e di vetë cfarë përfiton
Shefi i diplomacisë sllovake: Serbia pa i normalizuar marrëdhëniet me Kosovën e di vetë cfarë përfiton
Shefi i diplomacisë sllovake: Serbia pa i normalizuar marrëdhëniet me Kosovën e di vetë cfarë perfiton
https://1.bp.blogspot.com/-l3MNKO4cNL4/Wp8noiTnJzI/AAAAAAAADO4/w0n5VH-5gD0KbXAu22lk2c-znZgTwKN4wCLcBGAs/s640/Ivan-Kor%25C3%25A7ok.jpeg
https://1.bp.blogspot.com/-l3MNKO4cNL4/Wp8noiTnJzI/AAAAAAAADO4/w0n5VH-5gD0KbXAu22lk2c-znZgTwKN4wCLcBGAs/s72-c/Ivan-Kor%25C3%25A7ok.jpeg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/03/shefi-i-diplomacise-sllovake-serbia-pa.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/03/shefi-i-diplomacise-sllovake-serbia-pa.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy