Shfaqet muzikali për Millosheviçin në Graçanicë, reagime të ndryshme në Kosovë

Një muzikal për ish-presidentin serb Sllobodan Millosheviç u shfaq të martën në qytetin e Graçanicës në Kosovë, duke shkaktuar emocione të forta në vendin që ende i ka të freskëta kujtimet e luftës së përgjakshme të nisur prej tij 20 vite më parë.

Shfaqja me titull “Tregimi i Sllobodanit”, fillon me luftërat dhe përfundon me procesin gjyqësor kundër Millosheviçit në Gjykatën për krime lufte në Hagë. Ish-udhëheqësi Jugosllav u përball me më shumë se 60 akuza për gjenocid, krime lufte dhe krime kundër njerëzimit gjatë konflikteve ballkanike të viteve 90-te, ku u vranë më shumë se 130 mijë njerëz.

Dënimi ndaj tij nuk u dha dot pasi Milloshevic vdiq në Gjykatën e Hagës në vitin 2006. Autorja e muzikalit Jelena Bogavac, tha se me gjithë reagimet që kishte ngjallur kjo shfaqje, puna e trupit teatral serb nuk paragjykon figurën e Sllobodan Milosheviçit.

Paralajmërimet për shfaqjen nxiten edhe thirrjet që ajo të mos lejohet në Kosovë, meqë, siç thuhej, “ringjallja e Millosheviçit” provokon familjet e viktimave të luftës.

Regjisori Nenad Todoroviç tha se me gjithë paralajmërimet për rrezikun, shfaqja shkoi shumë mirë. Ne premiere nuk mori pjesë asnjë udhëheqës i komunitetit serb dhe duke shprehur zhgënjimin për këtë, regjisori Todoroviç tha se Ballkani ende përballet me politika nacionaliste.

Salla nuk u mbush e tëra dhe qytetarët e komunitetit serb shprehen mendime të ndryshme për muzikalin, me disa prej tyre që e quajtën një mashtrim të madh./ZgjohuShqiptar.info

NA NDIQNI EDHE NE FACEBOOK JU LUTEMI!

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,11394,Camëri,133,Editorial,2608,Ekonomi,708,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,85,Histori,1819,Iliridë,376,Kosovë,3447,Kulture,920,Luginë,77,Moti,2,Politik,2306,Reportazh,198,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,560,Video,673,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Shfaqet muzikali për Millosheviçin në Graçanicë, reagime të ndryshme në Kosovë
Shfaqet muzikali për Millosheviçin në Graçanicë, reagime të ndryshme në Kosovë
https://1.bp.blogspot.com/-OuLmWJB_o9E/WqCDXy2O68I/AAAAAAAADWs/iCzsjKhIhRUMlkb7aK2ZIYtUA-znnZogwCLcBGAs/s640/muzikali.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-OuLmWJB_o9E/WqCDXy2O68I/AAAAAAAADWs/iCzsjKhIhRUMlkb7aK2ZIYtUA-znnZogwCLcBGAs/s72-c/muzikali.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/03/shfaqet-muzikali-per-milloshevicin-ne.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/03/shfaqet-muzikali-per-milloshevicin-ne.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy