Shqipëria është zyrtarisht në epidemi fruthi. 70% e të prekurve, nën 1 vjeç

Ndonëse Ministria e Shëndetësisë kanë kaluar në gadishmëri për ti bërë ballë çdo situate, Shqipëria është zyrtarisht në epidemi fruthi. Lajmin e ka konfirmuar Zv.ministrja e Shëndetësisë, Mira Rakacolli, teksa ka qënë e ftuar në emisionin “Top Show” të Alban Dudushit. Rakacolli ka pranuar situatën dhe ka deklaruar se ka një rritje të numrit të të prekurve dhe qindra të dyshuar.

“Jemi zyrtarisht në epidemi fruthi, shifrat janë rritur, kemi 186 të infektuar dhe 400 të tjerë të dyshuar që po analizohen mostrat”, tha zv. ministrja e Shëndetësisë, Mira Rakacolli.

Zv.ministrja e Shëndetësisë, Rakacolli, ka shpjeguar se ajo që shqetëson bluzat e bardha është fakti që mbi 70% e të infektuarve janë fëmijë nga 0-1 vjeç, tipologji kjo që nuk ka ndodhur në asnjë nga vendet evropiane që është nën epidemi fruthi. Ndodhur në këto kushte, ajo shtoi se po hetojnë shkaqet.

“Ajo që mbetet e paqartë është fakti që në Shqipëri janë thuajse 70 % e të infektuarve fëmijë të grupmoshës nga 0-1 vjeç, ndërkohë që asnjë nga vendet evropiane që janë nën epidemi, nuk kanë këtë fizionomi. Ne po hetojmë shkaqet që mund të lidhen me faktin që nënat e këtyre fëmijëve mund të jenë të lindura në vitet ’80-90, ose ndoshta nuk i kanë ushqyer me gji”, tha më tej ajo./ZgjohuShqiptar.info

NA NDIQNI EDHE NE FACEBOOK JU LUTEMI!

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7975,Camëri,108,Editorial,1712,Ekonomi,418,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1289,Iliridë,251,Kosovë,2377,Kulture,629,Luginë,49,Moti,2,Politik,1779,Reportazh,156,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,493,Video,498,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Shqipëria është zyrtarisht në epidemi fruthi. 70% e të prekurve, nën 1 vjeç
Shqipëria është zyrtarisht në epidemi fruthi. 70% e të prekurve, nën 1 vjeç
Shqipëria është zyrtarisht në epidemi fruthi. 70% e të prekurve, nën 1 vjeç
https://3.bp.blogspot.com/-vWMGnSmARKI/WpeznAWPgnI/AAAAAAAATsU/eScdTjrdt40ag4SpwXjabQsZLjrYeXC2ACLcBGAs/s640/epidemio-696x379.jpg
https://3.bp.blogspot.com/-vWMGnSmARKI/WpeznAWPgnI/AAAAAAAATsU/eScdTjrdt40ag4SpwXjabQsZLjrYeXC2ACLcBGAs/s72-c/epidemio-696x379.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/03/shqiperia-eshte-zyrtarisht-ne-epidemi.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/03/shqiperia-eshte-zyrtarisht-ne-epidemi.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy