Shqiptarët e Kosovarës do të kenë mundësi të punojnë në BE, këto janë kushtet…

Ministri i Punës dhe Mirëqenies Sociale Skender Reçica, tha se në një të ardhme të afërt Kosova do të ketë marrëveshje për punësime sezonale me shtetet e BE-së.‘Brenda këtij viti së paku me një shtet të BE-së, do të ketë marrëveshje për punësim sezonal me shtetet e BE-së”, tha ai. Sipas tij Kosova ka kuadro për të punësuar në BE punëtorë.Ai ka folur edhe për punësimet që po bëhen në Gjermani.

Reçica ka folur edhe marrëveshjen për sigurime sociale në mes të Kosovës dhe Belgjikës. “Përfitimet do të mund t’i marrin pa pasur nevojë për të shkuar në Belgjikë. Jemi në fazën finale dhe të ratifikohen në Parlamentet përkatëse”, tha ai sot në RTK.Ai ka paralajmëruar se do të ketë marrëveshje edhe me shtetet e tjera si me Zvicrën, Austrinë, etjMinistri foli edhe për angazhimet e tij në fushën e punësimit etj.

Ministri i Punës dhe Mirëqenies Sociale Skender Reçica, ka paralajmëruar edhe ndryshime për skemat pensionale.Reçica tha se në një të ardhme do të ketë edhe marrëveshje për punësime sezonale. ‘Brenda këtij viti do të ketë punësime sezonal me shtetet e BE-së”, tha ai.Ai ka vlerësuar se për herë të parë në Kosovë do të ofrohet trajtim meritor edhe për nënat lehone të punësuara dhe të papunësuara./ZgjohuShqiptar.info

NA NDIQNI EDHE NE FACEBOOK JU LUTEMI!

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,8413,Camëri,113,Editorial,1843,Ekonomi,453,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1366,Iliridë,259,Kosovë,2482,Kulture,665,Luginë,51,Moti,2,Politik,1819,Reportazh,168,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,498,Video,524,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Shqiptarët e Kosovarës do të kenë mundësi të punojnë në BE, këto janë kushtet…
Shqiptarët e Kosovarës do të kenë mundësi të punojnë në BE, këto janë kushtet…
Shqiptarët e Kosovarës do të kenë mundësi të punojnë në BE, këto janë kushtet…
https://4.bp.blogspot.com/-P4e-4SIeAOE/Wqm-dNNlM4I/AAAAAAAAEEc/meffT5Q_hlEfGFpjxV-zgwNNylwvZgaYQCLcBGAs/s640/leje-ndertimi-730x440-640x300_1521016189-2499869.jpg
https://4.bp.blogspot.com/-P4e-4SIeAOE/Wqm-dNNlM4I/AAAAAAAAEEc/meffT5Q_hlEfGFpjxV-zgwNNylwvZgaYQCLcBGAs/s72-c/leje-ndertimi-730x440-640x300_1521016189-2499869.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/03/shqiptaret-e-kosovares-do-te-kene.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/03/shqiptaret-e-kosovares-do-te-kene.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy