Shqiptarët “rekordmenë” si azilkërkues në Francë

Media franceze Express ofron shifra të frikshme për azilkërkuesit shqiptarë në Francë për vitin 2017. Kjo media thekson se në vitin 2017 në Francë kërkuan azil gjithsejt 91070 persona, ndërsa në vitin 2016 vetëm 76790 persona, pra një rritje prej rreth 23%. Njëlloj si në vitin 2016 edhe në vitin 2017 shqiptarët (e Republikës së Shqipërisë) zënë vendin e parë si azilkërkues në Francë. Nëse shqiptarëve të Shqipërisë u shtojmë edhe azilkërkues shqiptarë nga Republika e Kosovës, FYROM-i apo nga Kosova Lindore, atëhere shifra bëhet realisht e frikshme për kombin shqiptar.

Në vitin 2017 në Francë kërkuan azil 11395 shqiptarë (të Shqipërisë), duke zënë vendin e parë si azilkërkues, ndërsa në vendin e dytë janë afganët me 6555 persona (gjysma e numrit të shqiptarëve) dhe në të tretin haitianët me 5565 kërkesa. Të bie në sy fakti, që ne shqiptarët shtetas të një vendi anëtar të NATO-s, të një vendi aspirant për në BE dhe të udhëhequr për gati 5 vjet nga një qeveri “rilindase” ia kalojmë për azilkërkues në Francë afganëve, që nga viti 1979 janë thuajse në luftë të vazhdueshme me problem të pafund të terrorizmit, si edhe lëmë në vend të tretë haitianët me 40 vjet diktaturë të tmerrshme të dy brezave të Dyvaljesë, me tërmet katastrofik me disa mijëra viktima etj.

Normalisht lind pyetja se cfarë tërmeti katastrofik e goditi Shqipërinë pas vitit 2013, që i detyroi shqiptarët të shkojnë në eksod thuajse njëlloj si në vitin 1991, pas falimentimit total të komunizmit të Hoxhë-Alisë?!?!?!? Sipas gazetës italiane “La Repubblica” të 9 gushtit 1991 anija Vlora në gusht të vitit 1991 mbërriti në Bari me 11 000 refugjatë shqiptarë në bord. Pas 26 vitesh kemi përsëri 11 000 azilkërkues vetëm në Francë në një vit! Qeveria e “Rilindjes” nuk është larg rekordeve të zeza të qeverisë së “Tao-Taos” së mjerë Adil Carcani!/ZgjohuShqiptar.info


KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7904,Camëri,108,Editorial,1688,Ekonomi,414,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1274,Iliridë,250,Kosovë,2354,Kulture,623,Luginë,48,Moti,2,Politik,1768,Reportazh,153,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,492,Video,493,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Shqiptarët “rekordmenë” si azilkërkues në Francë
Shqiptarët “rekordmenë” si azilkërkues në Francë
https://4.bp.blogspot.com/-JXenFAmTjUc/WrRP8NTNlcI/AAAAAAAAE7g/ksKXccg0X1MxMTYFcjqv-GxRnDYXEyl4QCLcBGAs/s640/france-3.jpg
https://4.bp.blogspot.com/-JXenFAmTjUc/WrRP8NTNlcI/AAAAAAAAE7g/ksKXccg0X1MxMTYFcjqv-GxRnDYXEyl4QCLcBGAs/s72-c/france-3.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/03/shqiptaret-rekordmene-si-azilkerkues-ne.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/03/shqiptaret-rekordmene-si-azilkerkues-ne.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy