Shqiptarët të përjashtuar nga njësitet elitare të policisë dhe ushtrisë maqedonase

Njësitet elitar tw policisë dhe ushtrisw sw Maqedonisw kanw qenw tw mbyllur hermetikisht për shtetasit e kwtj vendi me kombwsi shqiptare.

Raportimi vjen nga “alsat.m”, sipas tw cilit 17 vjet pas përfundimit të konfliktit të armatosur këmba e policit shqiptar nuk ka shkelur asnjëherë në këto njësi. Fjala wshtw pwr njesinw policore “Tigrat”, atw ushtarake “Ujqit” etj.

Mungesa e pjesëtarëve shqiptarë nuk e shqetëson ministrin e Brendshëm Oliver Spasovskin. Për këtë të fundit madje, më me rëndësi është kualiteti se sa përfaqësimi i bashkësive, shkruan “alsat.m”, duke ju referuar ministrit.

“Me rëndësi është kualiteti, nuk është me rëndësi kush cilit komunitet etnik i përket në Maqedoni”, tha Oliver Spasovski, Ministër i Brendshëm.

Ndërkohë numri dy i kësaj Ministrie pranoi se mungesa e shqiptarëve në njësitë elitare ka qenë për shkak të përkatësisë etnike. Por Nuhiu premtoi se nga viti i ardhshëm do të pranojnë shqiptarë në njësitin elitar “Tigrat”.

“Unë nuk mund të futem tek shkaqet por me siguri që ka pasur shkaqe të natyrave të ndryshme duke mos përjashtuar edhe paragjykimet mbi baza etnike. Unë premtoj që në përvjetorin e ardhshëm sigurisht që do të kemi të inkuadruar edhe shqiptar”, u shpreh Agim Nuhiu, zv. Ministër i brendshëm.

Pos në njësinë policore “Tigrat”, shqiptarët janë të padëshiruar edhe në njësitë elitare ushtarake. Tek njësiti special “Ujqit” shqiptarët nuk janë aspak të përfaqësuar ndërsa, tek njësiti “Renxherët” janë të përfaqësuar vetëm 0.3 %. Edhe në njësitin “Skorpionët”, shqiptarët nuk janë fare të përfaqësuar ose janë në numër shumë të vogël./ZgjohuShqiptar.info

NA NDIQNI EDHE NE FACEBOOK JU LUTEMI!

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,11531,Camëri,133,Editorial,2631,Ekonomi,714,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,85,Histori,1834,Iliridë,381,Kosovë,3513,Kulture,928,Luginë,78,Moti,2,Politik,2334,Reportazh,198,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,564,Video,681,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Shqiptarët të përjashtuar nga njësitet elitare të policisë dhe ushtrisë maqedonase
Shqiptarët të përjashtuar nga njësitet elitare të policisë dhe ushtrisë maqedonase
https://4.bp.blogspot.com/-glHyhVVBL10/WqiGUOznwwI/AAAAAAAAD_w/EZFEPUUyD543os3XyF6ZnRDn9iNlpWKTgCLcBGAs/s640/TIGRAT.jpg-500.jpg
https://4.bp.blogspot.com/-glHyhVVBL10/WqiGUOznwwI/AAAAAAAAD_w/EZFEPUUyD543os3XyF6ZnRDn9iNlpWKTgCLcBGAs/s72-c/TIGRAT.jpg-500.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/03/shqiptaret-te-perjashtuar-nga-njesitet.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/03/shqiptaret-te-perjashtuar-nga-njesitet.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy