Skandali në KQZ, Zguri kërkon konsensus për mos-hetimin e parave të lobimit nga partitë politike

Kryetari i Komisionit Zgjedhor të Zgjedhjeve Klement Zguri deklaroi në emisionin e JAVA në RTSH se se tre muaj më parë është kërkuar nga Prokuroria e Përgjithshme i gjithë informacioni që KQZ dispononte mbi shpenzimet e Partisë Demokratike.

Nisur nga ky fakt administrata e KQZ i kishte propozuar Komisionit nisjen e një hetimi administrativ për paratë e lobingut të Partisë Demokratike dhe eventualisht penalizimin e saj. Mirëpe kjo kërkesë është hedhur poshtë me rezultatin 6-1 në KQZ.

“Si gjithmonë partitë e mëdha bëhen bashkë për të evituar transparencën” komentoi Lorenc Vangjeli.

Zguri theksoi se “KQZ ishte e kishte pamundur për një kohë kaq të shkurtër që ta realizonte siç duhej këtë detyrë për shkak të mungesës së bazës ligjore, buxhetit dhe kapaciteteve njerëzore të nevojshme në këtë drejtim”

Zguri deklaroi gjithashtu se për çështjen e auditimit të financimeve të partive dhe më konkretisht paratë e destinuara për kompanitë e lobingut dhe konsulencës “partitë politike nuk kanë depozituar asnjë kontratë të tillë në KQZ” duke shtuar se “ato refuzojnë të bashkëpunojnë me KQZ në lidhje me shpenzimet e fushatës dhe KQZ ka gjobitur deri në 20 milion leke subjekte të caktuara për mosdhënie informacioni”.

I pyetur mbi faktet e nxjerra nga revista “Mother Jones” dhe mundësinë e miratimin të hetimit adminisrativ nga KQZ, Zguri theksoi se nëse “KQZ-së i vihen në dispozicion fakte të tjera patjetër që ajo do e nisë këtë hetim”./ZgjohuShqiptar.info

NA NDIQNI EDHE NE FACEBOOK JU LUTEMI!

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7914,Camëri,108,Editorial,1693,Ekonomi,415,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1277,Iliridë,250,Kosovë,2357,Kulture,623,Luginë,48,Moti,2,Politik,1770,Reportazh,153,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,493,Video,493,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Skandali në KQZ, Zguri kërkon konsensus për mos-hetimin e parave të lobimit nga partitë politike
Skandali në KQZ, Zguri kërkon konsensus për mos-hetimin e parave të lobimit nga partitë politike
https://2.bp.blogspot.com/-UsNQ1o4qE0U/WqR8Ri7CtKI/AAAAAAAADj8/sk0R08ConkYJF2cxebn3mrahBOU4ic0xQCLcBGAs/s640/kqz-540x360.jpg
https://2.bp.blogspot.com/-UsNQ1o4qE0U/WqR8Ri7CtKI/AAAAAAAADj8/sk0R08ConkYJF2cxebn3mrahBOU4ic0xQCLcBGAs/s72-c/kqz-540x360.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/03/skandali-ne-kqz-zguri-kerkon-konsensus.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/03/skandali-ne-kqz-zguri-kerkon-konsensus.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy