Skandali/Dhjetë HEC-e në Parkun Kombëtar të Korab-Koritnik! (VIDEO)

“Fiks Fare” denoncoi shkatërrimin e monumentit natyror “Gryka e Vanave” në Kukës. Për vite me radhë, institucionet shtetërore, me vendime të dyshimta kanë dhënë leje koncesionare për HEC-e, leje mjedisore dhe në fund ndërtimi, brenda Parkut Natyror “Korab-Koritnik”.

Deri më tani, në këtë park janë ndërtuar rreth 10 HEC-e, të cilat kanë futur ujërat e përrenjve dhe lumenjve në tuba. Ndërkohë, pak javë më parë, KKT-ja miratoi ndërtimin e 5 HEC-eve të tjera, kësaj herë në brendësi të parkut, në dy nga zonat më të bukura në Shqipëri; Topojani dhe Shishtaveci. HEC-et pritet që të marrin ujërat e përrenjve në luginën e bukur të Shishtavecit, e cila njihet për bukuritë në të gjitha stinët.

Shkatërrimi i kanionit “Gryka e Vanave”

“Fiks Fare” udhëtoi në të gjithë zonën, duke u ndalur fillimisht te monumenti i natyrës “Gryka e Vanave”. Kanioni është i mbrojtur me ligj, por pavarësisht kësaj, ujërat e lumit janë futur në tuba nga një firmë koncesionare. Dikur, në hyrje të monumentit ishte vendosur një tabelë që lajmëronte hyrjen në park. Por ajo nuk gjendej më. Ndërkohë, në shkëmbin e kanionit kishte tuba që merrnin ujin nga lumi dhe e dërgonin në HEC-in fundor, në afërsi të autostradës Kukës-Prizren.

Kamera e “Fiks Fare” filmoi të gjithë shkatërrimin e zonës. Megjithëse ishte dimër dhe në zonë kishte reshje shiu e dëbore, shumë pak ujë kalonte në rrjedhën natyrale të lumit.

Pas një udhëtimi, “Fiksi” gjeti më në fund tabelën që tregonte se zona ishte Park Natyror. Në afërsi të një HEC-i, Agjencia Kombëtare e Zonave të Mbrojtura kishte vendosur një tabelë, që lajmëronte se zona ishte Parku Natyror Korab-Koritnik, në Bashkitë Kukës dhe Dibër, me sipërfaqe 55 mijë metra katrorë.

Sipas kësaj tabele, në zonë ka edhe monumente natyrore, si Kanioni i Bicajt, Kanioni i Vanave, Kroi i Kuq, Guri i Mëngjesit, Pylli i Dushkut në Novosej, Mështekna e Shishtavecit, Rrobulli i Topojanit, Gryka e Çajit, Kroi i Bardhë dhe Guri i Shqipes.

Pra, janë gjithsej 10 monumente natyre.

Ndërkohë, në brendësi të këtij parku natyror Korab-Koritnik janë ndërtuar dhjetëra HEC-e. Janë parashikuar për t’u ndërtuar edhe 5 HEC-e të tjera, nga fshatrat Novosejë e Topojan, e deri në fshatin Shishtavec. Në këtë zonë, AKZM-ja thotë se mund të zhvillohen ecje me biçikletë, ngjitje mali, ecje sportive, kalërim, ski dhe disa aktivitete të tjera. Në hartë janë edhe gjurmët e disa përrenjve, por siç rezulton, pjesa më e madhe e ujërave të zonës është futur në tubacion, deri në afërsi të qytetit të Kukësit.

“Do luftojmë për këto troje!”

“Fiks Fare” bisedoi me qindra banorë të disa fshatrave në Njësitë Administrative Topojan dhe Shishtavec, që dolën për të protestuar kundër ndërtimit të HEC-eve të reja në këtë zonë. Ata kundërshtojnë veprimet e qeverisë, e cila ka miratuar dhënien e HEC-eve në këtë zonë, pasi prish bukuritë natyrore.

Ata thonë se do ta mbrojnë zonën me gjak, ndërsa shprehen se për atë tokë kanë luftuar të parët e tyre me serbët dhe tani do të luftojnë ata me shqiptarë për të mbrojtur zonën. Sipas tyre, zona mund të bëhet edhe më tërheqëse për turizëm.

“Me veprimet e pushtetarëve prishet i gjithë ekosistemi”, thotë një banor, ndërsa një ambientalist shton se “prishet i gjithë ekosistemi, pasi zona është Park Natyror i mbrojtur dhe HEC-et dëmtojnë zonën”./ZgjohuShqiptar.info


NA NDIQNI EDHE NE FACEBOOK JU LUTEMI!

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,8417,Camëri,113,Editorial,1845,Ekonomi,453,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1366,Iliridë,259,Kosovë,2483,Kulture,665,Luginë,51,Moti,2,Politik,1819,Reportazh,169,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,498,Video,524,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Skandali/Dhjetë HEC-e në Parkun Kombëtar të Korab-Koritnik! (VIDEO)
Skandali/Dhjetë HEC-e në Parkun Kombëtar të Korab-Koritnik! (VIDEO)
https://2.bp.blogspot.com/-6iFf5sxF_iw/WrHAOym-zVI/AAAAAAAAEvw/Ql1IttTmHtYcIP2TPKWVTACDSVUFaP2ZgCLcBGAs/s640/hec.jpg
https://2.bp.blogspot.com/-6iFf5sxF_iw/WrHAOym-zVI/AAAAAAAAEvw/Ql1IttTmHtYcIP2TPKWVTACDSVUFaP2ZgCLcBGAs/s72-c/hec.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/03/skandalidhjete-hec-e-ne-parkun-kombetar.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/03/skandalidhjete-hec-e-ne-parkun-kombetar.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy