Spanja nuk merr pjesë në samitin e BE-së, i pengon prania e presidentit Thaçi

Spanja nuk e ka njohur ende pavarësinë e Kosovës dhe refuzon fuqishëm ta njohë.

Prania e kryeministrit spanjoll, Mariano Rajoy në samitin e BE-së dhe të Ballkanit Perëndimor, që do të mbahet më 17 maj në Sofje, është ende e pasigurt për shkak të Kosovës.

Sipas burimeve të agjencisë serbe të lajmeve, Tanjug, thonë se Spanja vazhdon të jetë kundër integrimit të Kosovës në BE, dhe ka theksuar se strategjia për zgjerimin e BE-së në Ballkanin Perëndimor mbetët e pandryshuar.

Burimet diplomatike spanjolle po ashtu theksojnë se është e pasigurt prania e kryeministrit të Spanjës në samitin e BE-së, e kjo është vetëm për shkak të pranisë së Kosovës.

Bullgaria e cila mban aktualisht presidencën e BE-së, pret që në samitin e BE-së dhe Ballkanit Perëndimor, të jenë 28 shtetet anëtare të BE-së dhe 6 vendet e Ballkanit Perëndimor.

Nga ana tjetër, edhe e përditshmja spanjolle “El Pais”, gjatë ditës ka raportuar se Rajoy mund të mos marr pjesë në samitin e BE-së dhe Ballkanit Perëndimor sepse nuk do të fotografohet me presidentin e Kosovës, Hashim Thaçi.

Mirëpo, e përditshmja spanjolle thotë se Presidenti i Këshillit Evropian, Donald Tusk do të takohet me Rajoyn që ta bindë të marrë pjesë në samit.

“El Pais” shktuan se tensionimet mes Madridit zyrtarë dhe lëvizjes për pavarësinë e Katolonisë, e cila u tha se ka përdorur “doktrinën e Kosovës”, është si justifikim që Rajoy të refuzojë pjesëmarrjen në takim.

Përndryshe, Spanja është një nga pesë vendet e BE që nuk e kanë njohur Kosovën. Përveç tyre është edhe, Sllovakia, Qiproja, Greqia dhe Rumania nuk e kishin./ZgjohuShqiptar.info

NA NDIQNI EDHE NE FACEBOOK JU LUTEMI!

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,8009,Camëri,109,Editorial,1724,Ekonomi,424,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1295,Iliridë,251,Kosovë,2382,Kulture,632,Luginë,49,Moti,2,Politik,1780,Reportazh,157,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,494,Video,499,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Spanja nuk merr pjesë në samitin e BE-së, i pengon prania e presidentit Thaçi
Spanja nuk merr pjesë në samitin e BE-së, i pengon prania e presidentit Thaçi
https://2.bp.blogspot.com/-CxHjLwQre68/Wqxpf-4s2EI/AAAAAAAAEM4/4J3NEqGS9-UoBIR-hNLB2t_9g23hFW_GACLcBGAs/s640/thaci-1.jpg
https://2.bp.blogspot.com/-CxHjLwQre68/Wqxpf-4s2EI/AAAAAAAAEM4/4J3NEqGS9-UoBIR-hNLB2t_9g23hFW_GACLcBGAs/s72-c/thaci-1.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/03/spanja-nuk-merr-pjese-ne-samitin-e-be.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/03/spanja-nuk-merr-pjese-ne-samitin-e-be.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy