“Spiuni grek” Meçollari: Berisha bëri marrëveshjen detare më të keqe të mundshme!

Ndër të paktat dalje publike të ekspertit Artur Meçollari në lidhje me marrëveshjen e detit me Greqinë është edhe pjesëmarrja e tij në vitin 2015 në emisionin “Top Show” në Top Channel.

Meçollari ishte i bindur se çdo marrëveshje e re do të ishte më e mirë se ajo e vitit 2009.

“Marrëveshja e 2009 është më e keqja e mundshme për Shqipërinë.

Deti territorial dhe shelfi kontinental kanë parime të ndryshme delimituese.

Në këtë marrëveshje janë ndarë me të njëjtat parime.

E dyta, është një marrëveshje e paprecedentë në të drejtën ndërkombëtare: nuk ka asnjë marrëveshje ndërkombëtare që ndan 3 kufij në një marrëveshje”, shprehej në “Top Show”.

“Marrëveshja pretendonte se ishte për shelfin kontinental, por në përmbajtje mblidhte bashkë edhe hapësirat e tjera detare si deti territorial dhe zona ekonomike ekskluzive“, shprehej ai.

Në këtë kontekst, Artur Meçollari e quante marrëveshjen e vitit 2009 si një precedent të rrezikshëm ndërkombëtar, pasi përveç Shqipërisë, Greqia ndan det territorial edhe me Turqinë.

“Marrëveshja e 2009 ishte precendent i rrezikshëm, kërkon të destabilizojë regjimin detar në Egje.

Në instrumentin e ratifikimit ka një klauzolë që thotë: Greqia gëzon të drejtën të zgjerojë detin territorial në 12 milje kur ta shohë të arsyeshme.

Kjo është destabilizim i regjimit detar në Detin Egje.

Marrëveshja në termat e fshehur mes rreshtave i ka dhënë Greqisë në mënyrë automatike 12 milje detare.

I ka njohur kufirin maksimal të mundshëm”, shprehej Meçollari.

Aktualisht, deti territorial i Greqisë shtrihet deri në 6 milje.

Sipas Meçollarit, batuta e famshme e ish-ministres së Jashtme të Athinës Bakojanis, se me marrëveshjen e vitit 2009 me Shqipërinë Greqia arriti një objektiv strategjik, i referohej pikërisht qëllimit të mundshëm për ndryshimin e regjimit detar në Egje./ZgjohuShqiptar.info

NA NDIQNI EDHE NE FACEBOOK JU LUTEMI!

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7933,Camëri,108,Editorial,1700,Ekonomi,415,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1280,Iliridë,251,Kosovë,2363,Kulture,628,Luginë,49,Moti,2,Politik,1772,Reportazh,154,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,493,Video,494,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: “Spiuni grek” Meçollari: Berisha bëri marrëveshjen detare më të keqe të mundshme!
“Spiuni grek” Meçollari: Berisha bëri marrëveshjen detare më të keqe të mundshme!
https://2.bp.blogspot.com/-dZpi3eLh-iw/Wpfb20GFOsI/AAAAAAAACxU/4Yfl7Le2mqkF7nhqgvw-1152u-UMP7FzwCLcBGAs/s640/berisha-mecollari.jpg
https://2.bp.blogspot.com/-dZpi3eLh-iw/Wpfb20GFOsI/AAAAAAAACxU/4Yfl7Le2mqkF7nhqgvw-1152u-UMP7FzwCLcBGAs/s72-c/berisha-mecollari.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/03/spiuni-grek-mecollari-berisha-beri.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/03/spiuni-grek-mecollari-berisha-beri.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy