Sulmohet barbarisht përfaqësuesi i shqiptarëve ortodoksë në Maqedoni

Branko Sinadinovski, themeluesi i Bashkësisë Fetare të Shqiptarëve Ortodoksë në Maqedoni, është sulmuar fizikisht të hënën nga dy persona të panjohur.

Sulmi ka ndodhur në lagjen Aerodrom të Shkupit, ku banon zoti Sinadinovski. Ai ka pësuar lëndime, ndërsa policia thotë se po e heton rastin, por pa dhënë më shumë hollësi për motivet e ngjarjes së dhunshme.

Zoti Sinadinovski ka qenë dhe diplomat në vendet e Lindjes, ndërsa aktualisht është i angazhuar si profesor universiteti. Ai është ndër të paktët që kanë deklaruar publikisht origjinën e tyre shqiptare otodokse, një gjë që në Maqedoni shikohet si tabu dhe me mosbesim.

Megjithatë, në rajonin e Rekës pranë Dibrës dhe Mavrovës, në perëndim të Maqedonisë, prej nga ka origjinën Branko Sinadinovski, ka një komunitet shqiptar të besimit ortodoks, që i është nënshtruar asimilimit prej dekadash, sipas historianëve shqiptarë, ndërkohë që as autoritetet shtetërore dhe as ato kishtare maqedonase, nuk pranojnë ekzistencën e këtij komuniteti./ZgjohuShqiptar.info

NA NDIQNI EDHE NE FACEBOOK JU LUTEMI!

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7914,Camëri,108,Editorial,1693,Ekonomi,415,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1277,Iliridë,250,Kosovë,2357,Kulture,623,Luginë,48,Moti,2,Politik,1770,Reportazh,153,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,493,Video,493,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Sulmohet barbarisht përfaqësuesi i shqiptarëve ortodoksë në Maqedoni
Sulmohet barbarisht përfaqësuesi i shqiptarëve ortodoksë në Maqedoni
https://4.bp.blogspot.com/-kA3fKvHLI4I/Wp2t3tWFEnI/AAAAAAAAUBQ/CuIlZUGgB10vcJCUVlmQRbYasjwqLsVcQCLcBGAs/s640/BRANKO-SINADINOVSKI-1200-PX-750x430.jpg
https://4.bp.blogspot.com/-kA3fKvHLI4I/Wp2t3tWFEnI/AAAAAAAAUBQ/CuIlZUGgB10vcJCUVlmQRbYasjwqLsVcQCLcBGAs/s72-c/BRANKO-SINADINOVSKI-1200-PX-750x430.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/03/sulmohet-barbarisht-perfaqesuesi-i.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/03/sulmohet-barbarisht-perfaqesuesi-i.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy