Të afërmit e ushtarëve grekë, që u vranë në Shqipëri: Duam një vend ku t’i qajmë

Në një material filmik të Euronews, të afërmit e ushtarëve grekë që kanë rënë në Shqipëri kanë treguar përjetimet e tyre për rinisjen e gërmimeve dhe përpjekjet për identifikimin e të rënëve.

Në pamjet filmike ka folur një 80 vjeçar, Archontis Dovas.

Ai ishte 3-vjeç kur babai i tij Gavriil u vra gjatë luftimeve.

Ai është përpjekur për disa dekada me radhë që t’i gjejë eshtrat e babait të tij dhe tani që është 80 vjeç, mezi i mban lotët.

E vetmja gjë që ai ka nga babai i tij është një fotografi e vjetër, por ai shpreson që më në fund ai do të jetë në gjendje t’i sigurojë një vend prehjeje babait të tij.

“Një mortajë italiane e vrau atë në vend. (Sikurse na ka thënë një bashkëluftëtar i tij) E vetmja gjë që ai tha para se të vdiste ishte ‘amanet fëmijët’”, shpjegoi Archontis.

“E vetmja gjë që duam është t’i vendosim ca lule dhe ta qajmë,” ka thënë ai për Euronews.

Ajo që nuk thuhet është se kërkimet dhe procesi i identifikimit të eshtrave të ushtarëve grekë nuk u mbajtën peng nga Shqipëria për gjithë këto vite.

Këmbëngulja e grekëve për t’i varrosur të afërmit e tyre në territorin shqiptar e mbajti peng procesin.

Është e qartë se pas pak vitesh, asnjë nga fëmijët e ushtarëve të rënë (Archontis Dovas është 80 vjeç) nuk do të jenë më gjallë.

Por varrezat e ushtarëve greke do të mbeten përgjithmonë në tokë shqiptare.

Çështja e varrezave greke u zvarrit me qëllim nga thuajse të gjitha qeveritë shqiptare, deri kur kjo e sotmja i hapi rrugë procesit./ZgjohuShqiptar.info

NA NDIQNI EDHE NE FACEBOOK JU LUTEMI!

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7933,Camëri,108,Editorial,1700,Ekonomi,415,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1280,Iliridë,251,Kosovë,2363,Kulture,628,Luginë,49,Moti,2,Politik,1772,Reportazh,154,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,493,Video,494,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Të afërmit e ushtarëve grekë, që u vranë në Shqipëri: Duam një vend ku t’i qajmë
Të afërmit e ushtarëve grekë, që u vranë në Shqipëri: Duam një vend ku t’i qajmë
https://4.bp.blogspot.com/-hzNYtjU6d6E/WqHYBWP5XpI/AAAAAAAADa8/_-pZvMSwsccjn7Y7WSOEBvmHATCD_tU8ACLcBGAs/s640/603x339_c6ef6808-639f-5405-81fc-db8b3d354491-3095609-905x395.jpg
https://4.bp.blogspot.com/-hzNYtjU6d6E/WqHYBWP5XpI/AAAAAAAADa8/_-pZvMSwsccjn7Y7WSOEBvmHATCD_tU8ACLcBGAs/s72-c/603x339_c6ef6808-639f-5405-81fc-db8b3d354491-3095609-905x395.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/03/te-afermit-e-ushtareve-greke-qe-u-vrane.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/03/te-afermit-e-ushtareve-greke-qe-u-vrane.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy