Tsipras: Na jepni detin t’ju integrojmë në BE

Kryeministri grek, Aleksis Tsipras ka dhënë mesazhe të qarta Shqipërisë dhe Maqedonisë për hapjen e negociatave me BE-në. Tsipras sqaroi se negociata dypalëshe mes shtetit të tij janë në zhvillim e sipër, por la të kuptohet se nga mënyra si do zhvillohen këto negociata do ndikoje drejtpërdrejtë në hapjen apo jo të negociatave më BE-në.

Rekomandimet e BE-së janë të qarta, asnjë vend i Ballkanit Perëndimor nuk integrohet nëse ka probleme me fqinjët. Shqipëria është në negociata me Greqinë për çështjen e detit. Marrëveshja e parë e 2009 u hodh poshtë nga Gjykata Kushtetuese e Shqipërisë. Aktualisht ministri i Jashtëm, Ditmir Bushati dhe ekipi i tij negociator kanë marrë plotfuqishmërinë nga presidenti Meta për negociatat me Greqinë.

Qëndrimi ynë është konstant. Hapja e negociatave për anëtarësim me këto dy vende do të jetë e mundur vetëm nëse do të përmbushen gjithë kushtet dhe kriteret e dakorduara nga Këshilli i Bashkimit Evropian”, deklaroi kryeministri grek Tsipras në takimin homologët e tij në samitin e Bashkimit Evropian, mbi negociatat që Greqia po zhvillon me Shqipërinë dhe Maqedoninë.

Kjo deklaratë është e qartë që  Tsipras kërkon të përfitojë sa më shumë nga këto negociatat dhe nëse del i pakënaqur mund të përdorë veton si shtet duke bllokuar hapjen e negociatave për Shqipërinë.  

Kryeministri grek theksoi se do të jetë një ngjarje shumë e rëndësishme samiti i Sofies për Ballkanin perëndimor që do të mbahet në muajin maj, ndërsa shtoi se edhe në samitin e radhës të qershorit, do të diskutohet për zgjerimin e BE-së./ZgjohuShqiptar.info


KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,8009,Camëri,109,Editorial,1724,Ekonomi,424,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1295,Iliridë,251,Kosovë,2382,Kulture,632,Luginë,49,Moti,2,Politik,1780,Reportazh,157,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,494,Video,499,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Tsipras: Na jepni detin t’ju integrojmë në BE
Tsipras: Na jepni detin t’ju integrojmë në BE
Tsipras: Na jepni detin t’ju integrojmë në BE
https://3.bp.blogspot.com/-xyJQM7mXZp4/WrfXODB9mYI/AAAAAAAAVfo/1XsLViK8bXo2CMmtWxXuiLzGQjo2pclEQCLcBGAs/s640/rama-cipras-1-800x445.jpg
https://3.bp.blogspot.com/-xyJQM7mXZp4/WrfXODB9mYI/AAAAAAAAVfo/1XsLViK8bXo2CMmtWxXuiLzGQjo2pclEQCLcBGAs/s72-c/rama-cipras-1-800x445.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/03/tsipras-na-jepni-detin-tju-integrojme.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/03/tsipras-na-jepni-detin-tju-integrojme.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy