Ushtarët britanikë do të mbeten në Kosovë edhe pas daljes së Britanisë nga BE’ja

Britania e Madhe në një të ardhme të afërt nuk do të jetë anëtare e Bashkimit Evropian. Kjo pasi në referendumin e mbajtur kohë më parë, britanikët votuan për largim nga BE-ja.

 

Por kjo nuk do të thotë se Britania e Madhe do të heq dorë edhe nga detyrimet e saj që i ka ndaj EUFOR dhe KFOR-it.

Kështu të paktën tha diplomati britanik, Andrew Page që është koordinator i Samitit të BE-së për Ballkanin Perëndimor, e që do të mbahet në Londër.

“Po britanikët votuan për tu larguar na BE-ja dhe kjo do të ndodhë në mars të vitit 2019, por ne do të vazhdojmë të jemi anëtar të NATO-s. Në rastin e Ballkanit Perëndimor ne jemi të përkushtuar që t’i respektojmë të gjitha detyrimet në EUFOR dhe KFOR”, tha Page, transmeton lajmi.net

Ai tha se Londra do të mbetet e interesuar që të ndihmojë në zgjidhjen e mosmarrëveshjeve në Ballkanin Perëndimor, por duket mbetur si “lojtar i jashtëm”.

Page duke folur për agjencinë e lajmeve Hina tha se Britania do të vazhdojë të punojë në stabilitetin dhe prosperitetin ekonomik të Evropës Juglindore, duke theksuar se Londra do të mbetet partner i besueshëm.

Ndryshe trupat britanike përbëjnë një numër të madh të KFOR-it në Kosovë.

Pothuajse një vit më parë, Britania dërgoi më shumë se 30 ushtarë shtesë në Kosovë, që ndihmuan KFOR-in në ushtrimin e aktiviteteve të ndryshme./ZgjohuShqiptar.info

NA NDIQNI EDHE NE FACEBOOK JU LUTEMI!

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7990,Camëri,109,Editorial,1717,Ekonomi,418,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1294,Iliridë,251,Kosovë,2379,Kulture,630,Luginë,49,Moti,2,Politik,1779,Reportazh,157,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,493,Video,499,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Ushtarët britanikë do të mbeten në Kosovë edhe pas daljes së Britanisë nga BE’ja
Ushtarët britanikë do të mbeten në Kosovë edhe pas daljes së Britanisë nga BE’ja
Ushtarët britanikë do të mbeten në Kosovë edhe pas daljes së Britanisë nga BE’ja
https://2.bp.blogspot.com/-igNYkhs5KCY/WpvTDKQ2QUI/AAAAAAAAT30/m64iFn-EViI1lT4ObDXYkk_S6a_ZqcrlACLcBGAs/s640/brits-800x450_1520112675-1909117.jpg
https://2.bp.blogspot.com/-igNYkhs5KCY/WpvTDKQ2QUI/AAAAAAAAT30/m64iFn-EViI1lT4ObDXYkk_S6a_ZqcrlACLcBGAs/s72-c/brits-800x450_1520112675-1909117.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/03/ushtaret-britanike-do-te-mbeten-ne.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/03/ushtaret-britanike-do-te-mbeten-ne.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy