Varoufakis prezanton partinë e tij dhe flet për shqiptarët: Të gatshëm për Shqipërinë e Madhe

I larguar nga qeveria e Tsipras vetëm pak muaj pas marrjes së pushtetit, ish-ministri grek i Financave, Janis Varoufakis, ka prezantuar mesditën e sotme partinë e tij të re MeRA23, pjesë e lëvizjes europiane DiEM 25 (Democracy in Europe Movement 2025 – Lëvizja për Demokraci në Evropë 2025).

Në fjalën e tij prezantuese Varoufakis tha se greqia është duke u përballur me rrezikun më të keq që pas luftës civile, duke iu nënshtruar falimentimit të shtetit, bankave, familjeve dhe bizneseve.

Programi politik i Varoufakis kishte 7 shtylla kryesore:

Ristrukturimi i borxhit publik të Greqisë, reduktimi i guximshëm i koeficienteve tatimorë, krijimi një sistemi publik jobankar për pagesat dhe transformimi i fondit të privatizimeve në një bankë zhvillimi.

Profesori kontraversal i ekonomisë, iu referua edhe çështjeve të politikës së jashtme dhe gjegjësisht negociatave që Athina po zhvillon me Shkupin për zgjidhjen e çështjes së emrit.

Varoufakis u shpreh në favor të një emri të përbërë, duke theksuar se kjo i intereson Greqisë. Por ai shtoi se rreziku më i madh nga vendi fqinj nuk vjen prej demonstratave për Aleksandrin e Madh, por nga përçarja.

Ndërsa, nuk harroi të përmendte edhe shqiptarët e Maqedonisë:

Në Tetovë ndodhen shqiptarë të armatosur, të gatshëm që të shpërbëjnë ish-Republikën Jugosllave të Maqedonisë, në emër të Shqipërisë së Madhe”. Ky zhvillim “do të jetë një kërcënim për interesat tona kombëtare.”/ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,9311,Camëri,120,Editorial,2039,Ekonomi,507,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1477,Iliridë,289,Kosovë,2697,Kulture,724,Luginë,62,Moti,2,Politik,1899,Reportazh,180,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,521,Video,567,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Varoufakis prezanton partinë e tij dhe flet për shqiptarët: Të gatshëm për Shqipërinë e Madhe
Varoufakis prezanton partinë e tij dhe flet për shqiptarët: Të gatshëm për Shqipërinë e Madhe
Varoufakis prezanton partinë e tij dhe flet për shqiptarët: Të gatshëm për Shqipërinë e Madhe
https://3.bp.blogspot.com/-FB34LvkpYtg/Wrk2p_fbgJI/AAAAAAAAVlo/7ZByd1TdZk0EPs70a4G6JOINEKz3cNiLQCLcBGAs/s640/Foto-kryesore-feature-4-24-640x320.png
https://3.bp.blogspot.com/-FB34LvkpYtg/Wrk2p_fbgJI/AAAAAAAAVlo/7ZByd1TdZk0EPs70a4G6JOINEKz3cNiLQCLcBGAs/s72-c/Foto-kryesore-feature-4-24-640x320.png
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/03/varoufakis-prezanton-partine-e-tij-dhe.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/03/varoufakis-prezanton-partine-e-tij-dhe.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy