“Vendet e shenjta në Kosovë janë të Shqiptarëve“

Une e di qe Manastiri i Deçanit (foto), Patrikana e Pejes dhe kisha e manastire tjera neper Kosove te pushtuara prej serbeve dhe “dorezuara” prej shqiptareve nuk mund te jene ato qe ishin dikur,Manastiri i Deçanit eshte ndertuar prej shqiptareve në token e Hak Kuqit! Ka qene kishe ilire.Ata qe krenohen me Kosoven, qe bejne sikur jane patriote te medhenj, duhet te luftojne per te verteten historike te kishave ortodokse (“serbe”), duhet te pergenjeshtrojne “te vertetat” e Rakiqit e Gjuriqit.

Nga Arben Rugova

Manastiri i Deçanit eshte ndertuar prej shqiptareve në token e Hak Kuqit! Ka qene kishe ilire. Pas ndarjes se Krishterimit, shumica e shqiptareve “larg” Adriatikut ishin Ortodoks. Pastaj erdh Perandoria Osmane dhe na shperlau edhe trurin. Sot, nje pjese e mire e shqiptareve te Kosoves e Maqedonise nuk ia di katraghyshit emrin, ngase te pese-gjashte brez dalin te Nikolla e Stanisha, si une te Gjoni, Gjon Vukli, Gjevukaj te Rugoves.

Sot, Rakiqi e Gjuriqi jane në Paris, ne premieren e nje filmi per Kosoven, per te vazhduar me genjeshtren “per rrezikun e kultures (fetare) serbe prej shqiptareve muslimane”.

Related image

Çfare kemi bërë neve qe 17 vjet per te deshmuar se kishat e ndertuara para dhe pas ardhjes se serbeve ne Ballkan ishin te shqiptareve, asokohe te krishtere te gjithe!?

Une e di qe Manastiri i Deçanit (foto), Patrikana e Pejes dhe kisha e manastire tjera neper Kosove te pushtuara prej serbeve dhe “dorezuara” prej shqiptareve nuk mund te jene ato qe ishin dikur, ashtu sikurse e di qe jane trashigimi kulturore e Kosoves, edhe e shqiptareve të Kosoves.

Une e di qe lideret tane, nje pjese injorante dhe të paguxim, nuk mund t’ua nxjerr goja keto fjale, ngase brengosen per vota dhe per budallaqet qe nxjerr goja e Shefqetit me Irfanin. “Elhamdululah qe jam turk”!!!

Une e di qe sot Nenad Rikallo eshte minister, por deri dje nuk e njohem, nuk e tham asnje fjale per “kriminelin” e “Qeverise Haradinaj”!

Kur të kryhet nje pune, duhet mesuar prej saj, por assesi t’i kthehesh me te njejten qasje! Kur nuk e njeh te kaluaren, ashtu siç ishte, e ardhmja eshte e zymte.

Nje pjese tjeter e jona, gjithe diten flasin per pellezget, per iliret, ca vjedhin miliona, dhe lemë qytetin antik të Ulpianes te shkatrrohet. Thuajse gjithe trashigimin e kemi ne qifteli!

Image result for patriarkana e pejes me shqiptare

Ata qe krenohen me Kosoven, qe bejne sikur jane patriote te medhenj, duhet te luftojne per te verteten historike te kishave ortodokse (“serbe”), duhet te pergenjeshtrojne “te vertetat” e Rakiqit e Gjuriqit, te shikojne me llupe punen e ministrit Rikallo, te nxjerrin ne siperfaqe Ulpianen, ta sjellin boten aty, me synim qe te perfitojne materialisht dhe kulturalisht, qe te krenohen se jane shqiptare, para se gjithash!

Tash 17-18 vjet pas çlirimit, Serbia nuk do te duhej te ishte prioritet i qeverisjes dhe as opozitarizmit ne Kosove. Por derisa te jete, kjo klase politike duhet të turperohet! Jane te kota “broçkullat” per origjinen tone, per te kaluaren!/ZgjohuShqiptar.info

NA NDIQNI EDHE NE FACEBOOK JU LUTEMI!

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,11357,Camëri,133,Editorial,2597,Ekonomi,708,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,85,Histori,1815,Iliridë,376,Kosovë,3430,Kulture,916,Luginë,77,Moti,2,Politik,2292,Reportazh,197,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,559,Video,669,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: “Vendet e shenjta në Kosovë janë të Shqiptarëve“
“Vendet e shenjta në Kosovë janë të Shqiptarëve“
“Vendet e shenjta në Kosovë janë të Shqiptarëve “
https://4.bp.blogspot.com/-XWb30haYlkQ/WqLxeOzMJGI/AAAAAAAAUa0/wb0hxishhfgD_1zqt5encQJQ_mINEUgXQCLcBGAs/s640/trashigim_per_serbet-640x407.png
https://4.bp.blogspot.com/-XWb30haYlkQ/WqLxeOzMJGI/AAAAAAAAUa0/wb0hxishhfgD_1zqt5encQJQ_mINEUgXQCLcBGAs/s72-c/trashigim_per_serbet-640x407.png
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/03/vendet-e-shenjta-ne-kosove-jane-te.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/03/vendet-e-shenjta-ne-kosove-jane-te.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy