Vendimi: Llalla, 15 vjet “i përjashtuar” nga sistemi i drejtësisë, ja si i shpëtoi vetingut

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit ka zbardhur ditën e sotme vendimin për të mos vazhduar vetingun për ish-kryeprokurorin Adriatik Llalla.

Në vendimin prej pesë faqesh, thuhet se në nëntor të vitit të shkuar kishte nisur procesi i vetingut ndaj Llallës.

“Në mbledhjen e trupës gjykuese të datës 13.11.2017, u deklarua mungesa e konfliktit të interesit me subjektin e rivlerësimit nga anëtarët e trupës gjykuese si dhe u vendos fillimi i hetimit administrativ,” thuhet në vendim.

Por pak ditë më vonë, pikërisht më 12 dhjetor të vitit të shkuar, Llalla u paraqit përpara tyre me një kërkesë për ndërprerjen e vetingut.

I “armatosur” me kërkesën për dorëheqje si magjistrat, të dorëzuar pranë presidentit dhe me një interpretim të Gjykatës Kushtetuese, të marrë vitin e shkuar, ai arriti një fitore.

Por çfarë thuhet në vendimin e famshëm të Kushtetueses, që përdoret si argument edhe nga KPK?

“Gjykata thekson se, për sa kohë që subjekti i rivlerësimit është në detyrë dhe procesi i rivlerësimit nuk ka përfunduar ende, ai kë të drejtën të japë dorëheqjen dhe në këtë rast procesi i rivlerësimit ndërpriret, duke u zbatuar parashikimet e nenit G të Aneksit të Kushtetutës”.

“Neni 56 i ligjit i jep mundësinë subjektit që dorëhiqet brenda afatit 3-mujor, të përfitojë pagesë kalimtare sipas parashikimeve ligjore në fuqi, mundësi të cilën nuk e përfitojnë subjektet që e japin dorëheqjen pas përfundimit të këtij afati”.

Si rregull, procesi i rivlerësimit, ose vetingu, vazhdon pavarësisht përfundimit të mandatit të tij kushtetues.

Por Llalla ka dorëzuar në presidencë dorëheqjen e tij nga funksionet e magjistratit.

“Ndërprerja e procesit të rivlerësimit për shkak të dorëheqjes së subjektit të rivlerësimit sjell si pasojë përfundimin e kësaj procedure administrative dhe, si rrjedhojë, ai humbet të drejtën për t’u emëruar gjyqtar ose prokuror i çdo niveli, anëtar i Këshillit të Lartë Gjyqësor ose i Këshillit të Lartë të Prokurorisë, Inspektor i Lartë i Drejtësisë ose Prokuror i Përgjithshëm, për një periudhë 15-vjeçare, sipas parashikimeve të pikës 2 të nenit “G” të Aneksit të Kushtetutës”, thuhet në vendimin e gjyqtarëve Roland Ilia, Olsi Komici dhe Pamela Qirko.

Kundër këtij vendimi lejohet ankimim brenda 15 ditësh./ZgjohuShqiptar.info


NA NDIQNI EDHE NE FACEBOOK JU LUTEMI!

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,10298,Camëri,131,Editorial,2326,Ekonomi,600,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,84,Histori,1673,Iliridë,326,Kosovë,3042,Kulture,810,Luginë,71,Moti,2,Politik,2077,Reportazh,191,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,536,Video,612,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Vendimi: Llalla, 15 vjet “i përjashtuar” nga sistemi i drejtësisë, ja si i shpëtoi vetingut
Vendimi: Llalla, 15 vjet “i përjashtuar” nga sistemi i drejtësisë, ja si i shpëtoi vetingut
https://2.bp.blogspot.com/-FV1uyuA46IQ/WqI-RxH6z7I/AAAAAAAAUUA/yCeyVY8kLbsA8-ywZbG-s2ul4o-ALdzTQCLcBGAs/s640/llalla-660x330-905x395.jpg
https://2.bp.blogspot.com/-FV1uyuA46IQ/WqI-RxH6z7I/AAAAAAAAUUA/yCeyVY8kLbsA8-ywZbG-s2ul4o-ALdzTQCLcBGAs/s72-c/llalla-660x330-905x395.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/03/vendimi-llalla-15-vjet-i-perjashtuar.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/03/vendimi-llalla-15-vjet-i-perjashtuar.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy