Vërtet ka triumfuar shqipja në Maqedoni? Zeka i Besës mendon ndryshe…

Rimiratimi i shqipes në Maqedoni jo të gjithë shqiptarët e atjeshëm i ka bërë euforikë.

Zeqirija Ibrahimi nga BESA – i njohur ndryshe si Zeka i Besës – shfaqet i ftohtë në një mini-analizë të tij në FB, duke lënë të nënkuptuar se nuk ka shumë vend për gëzim nacional.

Edhe pse e vlerëson në fund miratimin si akt avancues, ai shfaqet skeptik nga ky ligj.

“Me Ligjin për përdorimin e gjuhëve:
– Ahmeti do të shtyhet ta mbajë namin se ai e bëri shqipen zyrtare;
– Talati do ta shpallë veten Skënderbe se edhe fizikisht e mbrojti shqipen;
– Gruevski do të thotë se ai e bëri luftën edhe me gjoks që mos të bëhej ai ligj;
– Ivanovi do të thotë se ai e pengoi sa pati takat dhe nuk e nënshkroi ligjin;
– Edi Rama do të thotë se ai e bëri shqipen zyrtare në Maqedoni;
– Zaevi do të thotë se pa të nuk bëhej ligji.

Ndërkaq, humbësit e vetëm dhe të vërtetë janë shqiptarët në Maqedoni, sepse e vërteta është se ky ligj:
– E avancon fare pak përdorimin e shqipes në Maqedoni;
– Nuk e zyrtarizon gjuhën shqipe;
– Krijon vështirësi që zyrtarizimi i gjuhës shqipe të ngrihet përsëri si çështje;
– E lë shqipen në Maqedoni në pozitë më të dobët edhe se serbishtja në Kosovë, edhe pse në Maqedoni jetojnë së paku 25% shqiptarë (në Kosovë jetojnë 5 % serbë).

Sidoqoftë, urime avancimin e përdorimit të gjuhës shqipe në Maqedoni!”, shkruan një ndër figurat kryesore të Lëvizjes BESA./ZgjohuShqiptar.info

NA NDIQNI EDHE NE FACEBOOK JU LUTEMI!

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,9311,Camëri,120,Editorial,2039,Ekonomi,507,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1477,Iliridë,289,Kosovë,2697,Kulture,724,Luginë,62,Moti,2,Politik,1899,Reportazh,180,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,521,Video,567,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Vërtet ka triumfuar shqipja në Maqedoni? Zeka i Besës mendon ndryshe…
Vërtet ka triumfuar shqipja në Maqedoni? Zeka i Besës mendon ndryshe…
https://4.bp.blogspot.com/-oL4LKiyfeKk/WqnBs8-p92I/AAAAAAAAEFg/mCYBPEpXZmMyroVffTzAdDg578_jPtOxgCLcBGAs/s640/Zeqirja-Ibrahimi-380x233.png
https://4.bp.blogspot.com/-oL4LKiyfeKk/WqnBs8-p92I/AAAAAAAAEFg/mCYBPEpXZmMyroVffTzAdDg578_jPtOxgCLcBGAs/s72-c/Zeqirja-Ibrahimi-380x233.png
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/03/vertet-ka-triumfuar-shqipja-ne-maqedoni.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/03/vertet-ka-triumfuar-shqipja-ne-maqedoni.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy