Veseli: Kosova ka ‘zot shtëpie’ nuk mund të hyjë njeri pa leje

“Nuk na duhen provokime të tilla” është shprehur kryetari i Kuvendit të Kosovës Kadri Veseli, gjatë pasdites së sotme lidhur me mos lejimin e zyrtarëve të lartë të Serbisë të cilët kanë privuar të hyjnë në territorin e Kosovës pa leje, edhe pse autoritetet kosovare kanë refuzuar.

Duke komentuar provokimet e Serbisë, Veseli tha për Ekonomia Online se Serbia duhet ta kuptojë se Kosova si shtet i pavarur dhe sovran ka zot shtëpie nuk lejon të provokohet nga askush.

“Nuk na duhen provokime të tilla. Serbia duhet të kuptojë se ky vend ka zot, në lindje, në perëndim, veri e në jug. Kosova është shtet i pavarur dhe sovran. Ne nuk jemi duke shkuar në Serbi të provokojmë, presim që ata të jenë më të vëmendshëm në respektimin e sovranitetit të kufijve tanë territorialë, në të njëjtën kohë do të ballafaqohen me veprime të tilla të cilat janë legjitime të institucioneve tona. Për aq sa ata janë korrekt ne do të jemi korrekt. Kjo është ajo që do doja të përsëritja si mesazh, mos të kemi provokime, nuk na është dashtë dita e sotme, ata duhet ta kuptojnë se në Kosovë nuk mund të vijnë kur të donë”,

Kryeparlamentari i Kosovës Kadri Veseli.

Këto deklarata të kryeparlamentarit kosovar Kadri Veseli vijnë pas ndalimit të hyrjes në Kosovë të të ashtuquajturit drejtor i Zyrës për Kosovën, Marko Gjuriç dhe ministrit të Mbrojtjes, Aleksander Vulin. Pas miratimit të demarkacionit nga Kuvendi i Kosovës, të dy këta zyrtarë serbë kanë bërë deklarata që nxisin urrejtje dhe dhunë në Kosovë, ndërsa kanë reaguar edhe pas deklaratave të kryeparlamentarit Kadri Veseli i cili ka thënë se Kosova mund ta marrë Luginën e Preshevës por nuk ka marrë Luginën e Preshevës por nuk ka çfarë të japë./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7906,Camëri,108,Editorial,1690,Ekonomi,414,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1274,Iliridë,250,Kosovë,2355,Kulture,623,Luginë,48,Moti,2,Politik,1770,Reportazh,153,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,492,Video,493,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Veseli: Kosova ka ‘zot shtëpie’ nuk mund të hyjë njeri pa leje
Veseli: Kosova ka ‘zot shtëpie’ nuk mund të hyjë njeri pa leje
https://3.bp.blogspot.com/-nBD2uAnvlNE/Wrk8DUBuv-I/AAAAAAAAVmA/RIEF0sH7IgwCnlrD16B4mFugE3ZcgIjNQCLcBGAs/s640/1522082040_kadriveselikonference330431527.png
https://3.bp.blogspot.com/-nBD2uAnvlNE/Wrk8DUBuv-I/AAAAAAAAVmA/RIEF0sH7IgwCnlrD16B4mFugE3ZcgIjNQCLcBGAs/s72-c/1522082040_kadriveselikonference330431527.png
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/03/veseli-kosova-ka-zot-shtepie-nuk-mund.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/03/veseli-kosova-ka-zot-shtepie-nuk-mund.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy