VIDEO/ Debat në Greqi, mediat: Marrëveshja me Shqipërinë na heq rreth 350 km, ndërhyri Turqia

Në një debat televiziv, në televizionin grek, çështja e paktit detar me Shqipërinë trajtohet si një marrëveshje e re në dëm të Greqisë, që do të mbyllë përfundimisht problemet me Shqipërinë.

Marveshja me Shqipërinë me shum se ndarjen e ZEE (Zonave Ekskluzive Ekonomike) me Shqiperine, mund te perbeje nje ligj-shembull edhe për pikën me të diskutueshme mes Greqisë dhe Turqisë, që është Kastelorizo (një ishull në Egje shumë pranë bregut turk, me nëntokë shumë të pasur reth saj.)

Në hartat që tregohen në ekran janë marrëveshja e 2009-s dhe si do transformohet ajo me marrëveshjen e re, ku me e rendësishmja që citon specialist, eshte se “metoda e vijes se mesit e përdorur ne 2009, ishte shumë e favorshme për Greqinë, se 3 ishujt merrnin sipërfaqen e tyre të ujit”.

Ndersa ajo që diskutohet me marrëveshjen e re i heq rreth 350 km katror sipërfaqe siper ishujve.

Gazetari thote se Turqia nderhyri dhe ngriti zerat nacionaliste ne maksimum ne 2009 ne Shqiperi, dhe detyroi Gjykaten Kushtetuese ta hedhë poshtë ate marrëveshje.

Kjo u vulos kur në pushtet erdhi Edi Rama, qe e beri nul dhe deklaroi se “flasim për një zonë të diskutueshme ku ka rezerva gazi dhe nafte”

Gazetari thote se Ministria e Jashme greke e mohon një gjë të tillë (d.m.th qe ishujt nuk marin det), por thotë se do perdoren disa metoda per ndarjen e detit me Shqipërinë

Gjithashtu, edhe në vendimin e Ilir Metës, ata shohin perseri nderhyrjen turke.

Ndersa profesori i Marrëdhenieve Ndërkombëtare, Dhimitris Keridhis, thote se Greqia ka probleme te medha me ZEE, sepse ajo që grekët nuk dine, “është se kemi 5 herë me shumë sipërfaqe deti sesa toke, dhe marrëveshja me Shqipërinë eshte e para qe mund te mbyllim përsa i perket ZEE”.

Gjithashtu profesori thote se do ishte nje humbje e madhe per Greqine, nëse ishujt nuk marrin detin qe i takon.

“Me sa kam informata unë, ne kemi bërë shum terheqje karshi Shqipërisë, si p.sh a do te jete i hapur apo i mbyllur gjiri i Sarandës, dhe është vendosur te jetë i mbyllur, që do te thote qe edhe aty Shqipëria fiton mjaft km siperfaqe deti”, thotë ai.

Profesori thote ne fund “se nese ne do kërkojmë me kembëngulje det për 3 ishujt, atehere është e sigurte qe Shqipëria do terhiqet nga marrëveshja"./ZgjohuShqiptar.info


NA NDIQNI EDHE NE FACEBOOK JU LUTEMI!

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7914,Camëri,108,Editorial,1693,Ekonomi,415,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1277,Iliridë,250,Kosovë,2357,Kulture,623,Luginë,48,Moti,2,Politik,1770,Reportazh,153,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,493,Video,493,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: VIDEO/ Debat në Greqi, mediat: Marrëveshja me Shqipërinë na heq rreth 350 km, ndërhyri Turqia
VIDEO/ Debat në Greqi, mediat: Marrëveshja me Shqipërinë na heq rreth 350 km, ndërhyri Turqia
https://4.bp.blogspot.com/-qsqxMIC02RQ/WpiRwr5qkPI/AAAAAAAAC08/MSlI5va1h1oimR6adECUzXUqG0pQjcFEwCLcBGAs/s640/debati-greqi.jpg
https://4.bp.blogspot.com/-qsqxMIC02RQ/WpiRwr5qkPI/AAAAAAAAC08/MSlI5va1h1oimR6adECUzXUqG0pQjcFEwCLcBGAs/s72-c/debati-greqi.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/03/video-debat-ne-greqi-mediat-marreveshja.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/03/video-debat-ne-greqi-mediat-marreveshja.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy