Vjedhja e tokave në bregdet, si kryhet dhe kush përfshihet

Skema masive e vjedhjes së tokave në bregdet është vënë në zbatim kryesisht duke falsifikuar zërat kadastralë të sipërfaqeve pranë bregut.

Më pas, këto sipërfaqe ranorë jepeshin në pronësi si toka bujqësore.

Eksperti i pasurive të paluajtshme, Gjergji Begaj, thotë se rol kyç në këtë skemë kanë zyrtarët e qarqeve dhe të prefekturave, të cilët falsifikojnë fillimisht zërin kadastral të sipërfaqeve.

Por që kjo skemë të funksionojë duhet të përfshihen të gjitha institucionet e pronës në vend – thekson Begaj në një prononcim për Scan TV.

Ai thotë se, fenomeni i vjedhjes përmes falsifikimit të të dhënave të tokave nuk është vërejtur vetëm në bregdet, por edhe në Tiranë e qytetet e tjerë të mëdhenj të vendit.

Qeveria ka nisur një hetim të thelluar për rreth 30 mijë parcela në tërë bregdetin shqiptar, ndërkohë që ka bllokuar përkohësisht dhënien e çertifikatave të pronësisë për tokat e ish-ndërmarrjeve bujqësore, në pritje të rezultateve të verifikimeve./ZgjohuShqiptar.info

NA NDIQNI EDHE NE FACEBOOK JU LUTEMI!

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7905,Camëri,108,Editorial,1689,Ekonomi,414,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1274,Iliridë,250,Kosovë,2355,Kulture,623,Luginë,48,Moti,2,Politik,1769,Reportazh,153,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,492,Video,493,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Vjedhja e tokave në bregdet, si kryhet dhe kush përfshihet
Vjedhja e tokave në bregdet, si kryhet dhe kush përfshihet
https://3.bp.blogspot.com/-JpkWIORnz3c/WrBnPDFmXyI/AAAAAAAAEj0/7itmgxCVK-87_5gJHRL9euaTmcI5POLlgCLcBGAs/s640/Begaj-601x383-905x395.jpg
https://3.bp.blogspot.com/-JpkWIORnz3c/WrBnPDFmXyI/AAAAAAAAEj0/7itmgxCVK-87_5gJHRL9euaTmcI5POLlgCLcBGAs/s72-c/Begaj-601x383-905x395.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/03/vjedhja-e-tokave-ne-bregdet-si-kryhet.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/03/vjedhja-e-tokave-ne-bregdet-si-kryhet.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy