Vuçiç: Serbia do ta kundërshtojë dhe pengojë formimin e ushtrisë së Kosovës

Nuk ka asnjë instrument ligjor ndërkombëtar që mund të justifikojë formimin e Forcave të Armatosura të Kosovës dhe Serbia do të kundërshtojë atë, tha Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, duke shtuar se këtë qëndrim e përcolli në mënyrë të qartë edhe te zyrtari i lartë amerikan Wess Mitchell.

Vuçiq iu përgjigj pyetjes së gazetarëve serb nëse ai bisedoi me Mitchellin për formimin e Ushtrisë së Kosovës, pasi Mitchell kishte mbështetur dje, në Prishtinë, qëllimin e Kosovës.

Vuçiç tha se ai i është mirënjohës Mitchellit për bisedën mbi këtë temë, e cila ishte e hapur, dhe më pas Vuçiç iu drejtua të pranishmëve në konferencën për shtyp, njerëzve në BE, SHBA, të gjithëve … duke i ftuar që të tregojnë “një dokument të vetëm në bazë të së cilit do të formohej ushtria e Kosovës dhe që ka mbështetje në të drejtën ndërkombëtare “.

“Nuk ka asnjë dhe nuk mund të shpiket nga askush në SHBA apo në BE. Në përputhje me marrëveshjen ushtarako-teknike në Kumanovë, asnjë forcë ushtarake e Kosovës nuk mund të ekzistojë, vetëm KFOR-i mund të ekzistojë”, tha Presidenti serb.

Sa i përket Rezolutës 1244, shtoi ai, gjithashtu nuk parashikon forcat ushtarake shqiptare, por flet vetëm për ‘kthimin’ e forcave serbe të sigurisë.

“Kështu që unë u kërkoj të gjithë mysafirëve të listojnë një nen, një paragraf që i jep të drejtën çdokujt për të formuar një ushtri të tillë”, pyeti Vuçiq, dhe pastaj tha:

“Ata janë të bazuara në faktin se ata e njohin pavarësinë e Kosovës, amerikanët në këtë rast kanë marrëdhënie të veçanta me Kosovën, pasi i kanë njohur ata, konsiderojnë se kanë të drejtë të formojë forcat e sigurisë”.

Serbia, megjithatë, shtoi ai, nuk mendon kështu, kundërshton dhe do të vazhdojë të kundërshtojë, dhe kjo i është kumtuar qartë Mitchellit.

Serbia është e gatshme për kompromis në çështjen e Kosovës, por nuk është e gatshme dhe nuk do të pranojë asnjë poshtërimin dhe kolaps të shtetit serb, ka thënë presidenti serb pas takimit me Mitchell.

Vuçiç tha se Serbia dhe SHBA kishin pikëpamje të ndryshme mbi çështjen e Kosovës, por Mitchell kishte dëgjuar pikëpamjet tona dhe ndoshta i kuptonte.

“Çdo kompromis është i vështirë, por duhet të pranohet nga palët e dyta dhe të treta,” shtoi Vuçiq.

NA NDIQNI EDHE NE FACEBOOK JU LUTEMI!

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,9311,Camëri,120,Editorial,2039,Ekonomi,507,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1477,Iliridë,289,Kosovë,2697,Kulture,724,Luginë,62,Moti,2,Politik,1899,Reportazh,180,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,521,Video,567,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Vuçiç: Serbia do ta kundërshtojë dhe pengojë formimin e ushtrisë së Kosovës
Vuçiç: Serbia do ta kundërshtojë dhe pengojë formimin e ushtrisë së Kosovës
https://4.bp.blogspot.com/-mmdkc4CNwlQ/Wqm7mjRabzI/AAAAAAAAEDc/gRxcXGRh3iwYy44pmrErAayWRO8A5asZQCLcBGAs/s640/vucic-brnabic-e1521046273126-1-905x395.jpg
https://4.bp.blogspot.com/-mmdkc4CNwlQ/Wqm7mjRabzI/AAAAAAAAEDc/gRxcXGRh3iwYy44pmrErAayWRO8A5asZQCLcBGAs/s72-c/vucic-brnabic-e1521046273126-1-905x395.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/03/vucic-serbia-do-ta-kundershtoje-dhe.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/03/vucic-serbia-do-ta-kundershtoje-dhe.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy