Zbardhet takimi Thaçi, Vuçiq dhe Mogerini, ja çka kërkon tjetër BE-ja urgjentisht nga Kosova

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi po qëndron në Bruksel ku ka mbajtur një takim me homologun serb Aleksandar Vucic nën ndërmjetësimin e Përfaqësueses së Lartë të BE’së, Federica Mogherini

Në një njoftim në faqen zyrtare pas takimit, Zyra e BE’së për Marrëdhënie me Jashtë ka thënë që në takim është diskutuar platforma e raundit të ri të dialogut, që do të shërbejë për të përgatitur një marrëveshje për normalizim të gjerë të marrëdhënieve.

“Përfaqësuesja e Lartë [Mogherini] e nënvizoi rëndësinë që BE i jep implementimit të plotë të marrëveshjeje ekzistuese, me theks të veçantë nevojën urgjente për të themeluar Asociacionin e Komunave të shumicës serbe…”, thuhet në njoftim.

Procesi për normalizim të plotë të marrëdhënieve është thënë që pritet të përfundojë në fund të vitit 2019, kur edhe përfundon mandati i Mogherinit si Përfaqësuese e Lartë e BE’së për Politikë të Jashtme dhe Siguri.

Kujtojmë që Gjykata Kushtetuese e Kosovës e kishte shpallur ligjin për Asociacionin në kundërshtim me Kushtetutën në dhjetëra pika të saj, ndërsa votimi i saj në Kuvend ishte kundërshtuar ashpër./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7901,Camëri,108,Editorial,1685,Ekonomi,413,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1274,Iliridë,250,Kosovë,2353,Kulture,623,Luginë,48,Moti,2,Politik,1767,Reportazh,153,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,492,Video,493,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Zbardhet takimi Thaçi, Vuçiq dhe Mogerini, ja çka kërkon tjetër BE-ja urgjentisht nga Kosova
Zbardhet takimi Thaçi, Vuçiq dhe Mogerini, ja çka kërkon tjetër BE-ja urgjentisht nga Kosova
Zbardhet takimi Thaçi, Vuçiq dhe Mogerini, ja çka kërkon tjetër BE-ja urgjentisht nga Kosova
https://2.bp.blogspot.com/-EEUADrR1FhU/WraMNcoSnpI/AAAAAAAAVbM/v1Bn7AxTv3ohkJMfxPet1aabqxzj5roOwCLcBGAs/s640/screenshot-1_1521876130-4408710.png
https://2.bp.blogspot.com/-EEUADrR1FhU/WraMNcoSnpI/AAAAAAAAVbM/v1Bn7AxTv3ohkJMfxPet1aabqxzj5roOwCLcBGAs/s72-c/screenshot-1_1521876130-4408710.png
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/03/zbardhet-takimi-thaci-vuciq-dhe.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/03/zbardhet-takimi-thaci-vuciq-dhe.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy