“Zbulimi i fundit” i Daçiqit: Shqiptarët e Kosovës nuk janë komb

Ministri i Jashtëm Ivica Daçiq ka thënë në një intervistë për “Russia Today” se po jetojmë në një epokë të histerisë anti-ruse dhe përsëriti se Serbia nuk do t’i bashkohet sanksioneve ndaj Rusisë. Duke folur për dialogun me Prishtinën, Daçiq ka thënë se Beogradi dëshiron një dialog të suksesshëm dhe një zgjidhje që është në interes të të gjithëve.

Shefi i diplomacisë serbe, Daçiq, siç citon RTS, ka thënë se prej askujt nga pala ruse nuk kishte dëgjuar se kundërshton dëshirën e Serbisë për të hyrë në Bashkimin Evropian.

Daçiq gjithashtu komentoi raportet mes Serbisë dhe Kosovës. Ai thotë se “ajo që disa vende në muajt e fundit kanë tërhequr vendimin për njohjen e Kosovë tregon se procesi është ende gjallë, që nuk është fundi”, përcjell Telegrafi.

“Nga pikëpamja e së drejtës ndërkombëtare, është absolutisht e papranueshme. Shqiptarët e Kosovës nuk janë komb. Ata janë pakicë kombëtare shqiptare, pasi populli shqiptar e ka shtetin e tyre – kjo është Shqipëria. A ekziston një komb tjetër që ka dy shtete? Tani ata thonë se ju duhet një president … Ata flasin vetëm atë që e mendojnë, që është qëllimi i tyre – unifikimi i të gjithë shqiptarëve “, tha Daçiq.

Ai thotë se “ata [shqiptarët] mund ta krijojnë Shqipërinë nëse duan, por në territorin e një shteti tjetër, por sigurisht jo shtetin tonë”.

“Ne duam dialog, ne duam një dialog të suksesshëm, ne duam një zgjidhje që është në interes të të gjithëve. Ultimatumet nuk janë ato që ndikojnë te populli serb”, porositi Daçiq. /Telegrafi/ZgjohuShqiptar.info

NA NDIQNI EDHE NE FACEBOOK JU LUTEMI!

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7887,Camëri,108,Editorial,1679,Ekonomi,411,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1274,Iliridë,250,Kosovë,2347,Kulture,623,Luginë,48,Moti,2,Politik,1761,Reportazh,152,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,492,Video,492,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: “Zbulimi i fundit” i Daçiqit: Shqiptarët e Kosovës nuk janë komb
“Zbulimi i fundit” i Daçiqit: Shqiptarët e Kosovës nuk janë komb
“Zbulimi i fundit” i Daçiqit: Shqiptarët e Kosovës nuk janë komb
https://4.bp.blogspot.com/-l8hvhROm-t8/WpqpE_NjrpI/AAAAAAAATzY/6KvkvpjgFpgDwZZlgxgiV7HHVgmSh6cMgCLcBGAs/s640/ivica-780x439.jpg
https://4.bp.blogspot.com/-l8hvhROm-t8/WpqpE_NjrpI/AAAAAAAATzY/6KvkvpjgFpgDwZZlgxgiV7HHVgmSh6cMgCLcBGAs/s72-c/ivica-780x439.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/03/zbulimi-i-fundit-i-daciqit-shqiptaret-e.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/03/zbulimi-i-fundit-i-daciqit-shqiptaret-e.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy