Zbulohet shpendi i rrallë i Europës në Shqipëri: Edhe pse migron, kurrë nuk e braktis vendlindjen

Prania e një shpendi të rrallë të Europës është zbuluar në kanionet e Nivicës në Shqipëri.

Ai quhet Kali i Qyqes dhe është një zhgabë madhështore e cila fluturon në shpatet e maleve dhe Kanionet e Nivicës prej shekujsh.

Këtë fakt e ka bërë të ditur drejtori i Agjencisë se bregdeteve Auron Tare , i cili ka publikuar fotot e shpendit të rrallë.

Sipas studiuesit Auron Tare shpendi është patriot pasi kurrë nuk e braktis vendlindjen edhe pse cdo dimër emigron në hapësirat afrikane në pranverë dhe rikthehet në vendlindjen e saj në Nivicë.

“Në Ballkan sipas specialistëve janë vetëm 80 zhgaba të tilla prej të cilave vetëm 10 jetojnë në Shqipëri. Nivica ka fatin e rrallë që në shpatet e saja ka këtë vlerë me famë botërore e cila përvec rëndësisë ekologjike mund të luajë një rol të madh në zhvillimin e turizmit ambjental. 
Ruajtja e Kalit të Qyqes duhet të jetë jo vetëm një prioritet për banorët vendas por edhe një detyrim ndaj këtij 'patrioti" që nuk e ka braktisur kurrë vendlindjen e vet edhe pse i kanë rënë shumë në qafë”, shkruan me tej Auron Tare./ZgjohuShqiptar.info

NA NDIQNI EDHE NE FACEBOOK JU LUTEMI!

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7914,Camëri,108,Editorial,1693,Ekonomi,415,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1277,Iliridë,250,Kosovë,2357,Kulture,623,Luginë,48,Moti,2,Politik,1770,Reportazh,153,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,493,Video,493,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Zbulohet shpendi i rrallë i Europës në Shqipëri: Edhe pse migron, kurrë nuk e braktis vendlindjen
Zbulohet shpendi i rrallë i Europës në Shqipëri: Edhe pse migron, kurrë nuk e braktis vendlindjen
Zbulohet shpendi i rrallë i Europës në Shqipëri: Edhe pse migron, kurrë nuk e braktis vendlindjen
https://3.bp.blogspot.com/-h6M6piWOZfs/WqApLDk13kI/AAAAAAAAUKw/i4lnZc8GglULocSxQJ5F9iV4bKMPR-KHQCLcBGAs/s640/5360081b29eeca29e01d21d1f5e69c0d_L.jpg
https://3.bp.blogspot.com/-h6M6piWOZfs/WqApLDk13kI/AAAAAAAAUKw/i4lnZc8GglULocSxQJ5F9iV4bKMPR-KHQCLcBGAs/s72-c/5360081b29eeca29e01d21d1f5e69c0d_L.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/03/zbulohet-shpendi-i-rralle-i-europes-ne.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/03/zbulohet-shpendi-i-rralle-i-europes-ne.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy