Zbuloni taksat për shtëpitë, dyqanet dhe garazhet në 32 zonat e Tiranës

Të gjithë ata që kanë një garazh për të parkuar makinën, nuk do të paguajnë vetëm taksën e pronës për shtëpinë, por edhe për sipërfaqen e parkimit. Madje kjo taksë do të jetë sa 70% e asaj që paguhet për apartamentin.

GARAZHET

Taksa për apartamentet është sa 0.05 për qind e çmimit fiskal, ndërsa për bizneset dhe garazhet e mbyllura, pra, ato që përgjithësisht janë poshtë pallateve, taksa është sa 0.2 për qind e çmimit fiskal. Me një llogari të thjeshtë, një apartament në qendër, me një sipërfaqe prej 100 metrash katrorë, do të duhet të paguajnë 6.600 lekë si taksë prone për shtëpinë dhe 2772 lekë taksë prone për një garazh me sipërfaqe minimale prej 15 metrash katrorë.

TIRANA, MË E SHTRENJTA

Kryeqyteti do të paguajë më shumë taksa për të gjitha kategoritë e pronave. Sipas metodologjisë, krahas bizneseve, pra dyqaneve, zyrave në lagje apo qendra tregtare, çmimi i të cilave llogaritet sa dyfishi i çmimit të apartamenteve, edhe shtëpitë e fshatit do paguajnë më shumë. Qeveria llogarit se çmimi i një shtëpie në fshat do të jetë ulet deri në 35% të një shtëpie në zonën më të afërt të fshatit.

Në fshatrat e Tiranës do të ulet jo më shumë se 30 për qind. Pra, do të kushtojë më shtrenjtë dhe si rrjedhojë do të paguajë më shumë për taksën e re të pronës. Por jo vetëm shtëpitë, por edhe bizneset e fshatit do të jenë të përfshira në taksën e re. Qeveria do të llogarisë sa 30 për qind e çmimit të banesës në fshat çdo metër katror, që përdoret për bujqësi dhe blegtori./ZgjohuShqiptar.info

NA NDIQNI EDHE NE FACEBOOK JU LUTEMI!

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,11531,Camëri,133,Editorial,2631,Ekonomi,714,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,85,Histori,1834,Iliridë,381,Kosovë,3513,Kulture,928,Luginë,78,Moti,2,Politik,2334,Reportazh,198,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,564,Video,681,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Zbuloni taksat për shtëpitë, dyqanet dhe garazhet në 32 zonat e Tiranës
Zbuloni taksat për shtëpitë, dyqanet dhe garazhet në 32 zonat e Tiranës
https://4.bp.blogspot.com/-7Nik_BxSHKg/WqcWTqrX2cI/AAAAAAAADwM/F7tPb6Q2Jbo15BAbOtKDm7yFUBgj_sIjgCLcBGAs/s640/qeveria-rama-2-1024x560_1519368916-6928914.jpg
https://4.bp.blogspot.com/-7Nik_BxSHKg/WqcWTqrX2cI/AAAAAAAADwM/F7tPb6Q2Jbo15BAbOtKDm7yFUBgj_sIjgCLcBGAs/s72-c/qeveria-rama-2-1024x560_1519368916-6928914.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/03/zbuloni-taksat-per-shtepite-dyqanet-dhe.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/03/zbuloni-taksat-per-shtepite-dyqanet-dhe.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy