“Zbutet” ministri serb/ Ja çfarë thotë për marrëdhëniet Kosovë-Serbi

Ndryshe nga herët e tjera ku deklaratat e tija kanë patur tone të larta nacionaliste, këtë herë ministri i Jashtëm i Serbisë, Ivica Daçiq, ka thënë se shtetet e Ballkanit duhet ta forcojnë bashkëpunimin në të gjitha fushat.

Sipas tij, është pozitive që shtetet e Rajonit të kenë raporte të mira fqinjësore më njëra-tjetrën, në mënyrë që kështu të avancojnë së bashku në rrugën drejt BE-së.

Duke folur për raportet Kosovë-Serbi, Daçiç “ka harruar” të përsërisë deklaratën se Kosova është Jeruzalemi i Serbisë dhe për këtë arsye kjo e fundit nuk ka për ta njohur kurrë, ndërsa ka thenë se panjë marrëveshja finale ndërmjet dy vendeve, në Ballkan s’mund të ketë qetësi.

“Autoritetet e Serbisë kanë analizuar kushtet në mënyrë që sa më shpejtë të bëhen pjesë e BE-së. Rikutjoj vlerësimin se nuk mund të ketë paqe në rajon pa një normalizim të raporteve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë”, tha ministri serb i cituar nga “lajmi.net”.

“Një dokument ligjërisht i detyrueshëm për normalizimin e raporteve është urgjend dhe thelnbësor për Kosovën dhe Serbinë. Sidomos në rrugën evropiane”, deklaroi Daçiq.

Ai shprehu kënaqësinë që Strategjia e Komisionit Evropian vlerëson se vizioni i anëtarësimit të Ballkanit në BE është gjë e drejtë, dhe ambicioze./ZgjohuShqiptar.info

NA NDIQNI EDHE NE FACEBOOK JU LUTEMI!

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,9311,Camëri,120,Editorial,2039,Ekonomi,507,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1477,Iliridë,289,Kosovë,2697,Kulture,724,Luginë,62,Moti,2,Politik,1899,Reportazh,180,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,521,Video,567,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: “Zbutet” ministri serb/ Ja çfarë thotë për marrëdhëniet Kosovë-Serbi
“Zbutet” ministri serb/ Ja çfarë thotë për marrëdhëniet Kosovë-Serbi
https://3.bp.blogspot.com/-OyJ-zVrr11A/Wqx4w310nkI/AAAAAAAAEQo/L9yBtd9D_ScyebiuniPbP7kh4vSwOwx8gCLcBGAs/s640/Ivica-Dacic-e1518194833706.jpg
https://3.bp.blogspot.com/-OyJ-zVrr11A/Wqx4w310nkI/AAAAAAAAEQo/L9yBtd9D_ScyebiuniPbP7kh4vSwOwx8gCLcBGAs/s72-c/Ivica-Dacic-e1518194833706.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/03/zbutet-ministri-serb-ja-cfare-thote-per.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/03/zbutet-ministri-serb-ja-cfare-thote-per.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy