Zyrtari i Lartë i Departamentit Amerikan të shtetit viziton Ballkanin, por nuk vjen në Shqipëri

Ndihmës-sekretari i Shtetit Amerikan për Çështjet Evropiane dhe Euroaziatike Wess Mitchell, do të udhëtojë në Prishtinë, Shkup, Beograd, Athinë dhe Nikosia, në datat 12-17 Mars, bën me dije Departamenti i Shtetit.

Sipas axhendës së publikuar nga DASH, pavarësisht vizitave në vendet fqinje, nuk është planifikuar një vizitë e Mitchell në Shqipëri.

“Më 12 mars në Prishtinë, ai do të takohet me zyrtarë të lartë të Kosovës, duke përfshirë Presidentin Thaçi, Kryeministrin Haradinaj dhe përfaqësues të tjerë politikë e të shoqërisë civile për të riafirmuar lidhjet e ngushta mes Kosovës dhe Shteteve të Bashkuara. Ai do të inkurajojë qeverinë e Kosovës që të avancojë marrëdhëniet e normalizuara me Serbinë, të forcojë sundimin e ligjit, të nxisë rritjen ekonomike dhe të kapërcejë sfidat rajonale në favor të stabilitetit dhe integrimit perëndimor, thuhet në njoftimin zyrtar të DASH.

Në Shkup më 13 mars, Wess Mitchell do të takohet me Kryeministrin Zaev dhe Ministrin e Jashtëm Dimitrov. Ai do të riafirmojë mbështetjen e SHBA për aspiratat euroatlantike të Maqedonisë, do të ofrojë mbështetje për negociatat e vazhdueshme me Greqinë dhe do t’i kërkojë qeverisë maqedonase të zbatojë reformat për të përmirësuar qeverisjen demokratike, sundimin e ligjit dhe një media të lirë.

Shkrimi i plote ne Anglisht

Assistant Secretary of State for European and Eurasian Affairs Wess Mitchell will travel to Pristina, Kosovo; Skopje, Macedonia; Belgrade, Serbia; Athens, Greece; and Nicosia, Cyprus March 12-17.

On March 12 in Pristina, he will meet with senior Kosovo officials, including President Thaci, Prime Minister Haradinaj, and other political and civil society representatives to reaffirm the close ties between Kosovo and the United States. He will encourage the government of Kosovo to advance normalized relations with Serbia, strengthen the rule of law, foster economic growth, and overcome regional challenges in favor of stability and Western integration.

In Skopje on March 13, he will meet with Macedonian Prime Minister Zaev and Foreign Minister Dimitrov. He will reaffirm U.S. support for Macedonia’s Euro-Atlantic aspirations, offer support for Macedonia’s on-going negotiations with Greece, and urge the Macedonian government to implement reforms to enhance democratic governance, the rule of law, and a free media.

On March 14 in Belgrade, he will meet with senior Serbian officials, including President Vucic and Prime Minister Brnabic, and opposition leaders. He will reaffirm the strong relationship between Serbia and the United States, and urge the Serbian government to push forward to normalize relations with Kosovo, make the reforms needed to attain its goal of European Union membership, and actively support regional stability.

In Athens on March 15, Assistant Secretary Mitchell will meet with senior Greek officials to discuss deepening U.S.-Greek strategic ties and strengthening bilateral cooperation, including in the areas of defense, energy, trade, and investment.

Finally, in Nicosia on March 16, he will meet with senior Republic of Cyprus officials to discuss bilateral and regional issues, including the development of energy resources in the Eastern Mediterranean. He will also meet with Greek Cypriot and Turkish Cypriot leaders, as well as with representatives of the United Nations./ZgjohuShqiptar.info

NA NDIQNI EDHE NE FACEBOOK JU LUTEMI!

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,9250,Camëri,117,Editorial,2030,Ekonomi,507,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1470,Iliridë,287,Kosovë,2683,Kulture,722,Luginë,61,Moti,2,Politik,1899,Reportazh,180,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,520,Video,567,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Zyrtari i Lartë i Departamentit Amerikan të shtetit viziton Ballkanin, por nuk vjen në Shqipëri
Zyrtari i Lartë i Departamentit Amerikan të shtetit viziton Ballkanin, por nuk vjen në Shqipëri
Zyrtari i Lartë i Departamentit Amerikan të shtetit viziton Ballkanin, por nuk vjen në Shqipëri
https://3.bp.blogspot.com/-BIAgmPwKnm0/WqXG_WJV6aI/AAAAAAAADrM/fXqJbPzpv7YOFFy7rWuSEzQcCePv2xfYwCLcBGAs/s640/Sekretari.jpg
https://3.bp.blogspot.com/-BIAgmPwKnm0/WqXG_WJV6aI/AAAAAAAADrM/fXqJbPzpv7YOFFy7rWuSEzQcCePv2xfYwCLcBGAs/s72-c/Sekretari.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/03/zyrtari-i-larte-i-departamentit.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/03/zyrtari-i-larte-i-departamentit.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy