Kancelari i Austrisë: T’i hapim sa më shpejt negociatat me Shqipërinë

Kancelari i Austrisë, Sebastian Kurz, është shprehur pro hapjes së negociatave me Shqipërinë dhe Maqedoninë.

“Nëse duam të shmangim konflikte në Ballkanin Perëndimor dhe të ndihmojmë në stabilizimin e rajonit, duhet që t’i ofroni vendeve një ofertë të besueshme për një perspektivë europiane.

Me Shqipërinë dhe Maqedoninë duhet t’i hapim sa më shpejt negociatat për anëtarësim”, ka thënë politikani konservator për “Welt am Sonntag”.

Sipas tij, Austria mbështet edhe progresin për aderim në BE të serbisë dhe Malit të Zi.

Ndërkohë e përditshmja austriake, Die Presse, shkruan se Këshilli i Europës duhet të marrë një vendim Qershor, ku thekson se Komisioni e mbështet diçka të tillë.

Ndërsa në Gjermani, sipas gazetës austriake, CDU dhe CSU kanë rezerva lidhur me këtë çështje.

Gazeta shkruan se Holanda dhe Finlanda po ngadalësojnë në vendimin e tyre, si edhe që Presidenti i Francës, Emmanuel Macron, është vënë kundër një zgjerimi të BE-së.

“Sa më e keqe të jetë perspektiva për anëtarësim, më të mëdha janë shanset për influencë të shteteve si Turqia dhe Rusia”, ka paralajmëruar Kurz.

Die Press sjell gjithashtu në vëmendje fjalët e kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama, i cili në një intervistë për Reuters ka deklaruar se nëse i jepet fund perspektivës europiane, atëherë kjo mund të shkaktojë “shumë zhvillime të këqija”./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,11531,Camëri,133,Editorial,2631,Ekonomi,714,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,85,Histori,1834,Iliridë,381,Kosovë,3513,Kulture,928,Luginë,78,Moti,2,Politik,2334,Reportazh,198,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,564,Video,681,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Kancelari i Austrisë: T’i hapim sa më shpejt negociatat me Shqipërinë
Kancelari i Austrisë: T’i hapim sa më shpejt negociatat me Shqipërinë
https://3.bp.blogspot.com/-Vt6EQwYoLdg/Www-KJlfVSI/AAAAAAAAVs8/UXBEdh520KUSjJo2h-k5TZ7mTC0MRI5aQCLcBGAs/s400/Kancelari-i-Austris%25C3%25AB.jpg
https://3.bp.blogspot.com/-Vt6EQwYoLdg/Www-KJlfVSI/AAAAAAAAVs8/UXBEdh520KUSjJo2h-k5TZ7mTC0MRI5aQCLcBGAs/s72-c/Kancelari-i-Austris%25C3%25AB.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/05/kancelari-i-austrise-ti-hapim-sa-me.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/05/kancelari-i-austrise-ti-hapim-sa-me.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy