Koçijançiç konfirmon: KE do të nisë punën përgatitore me Shqipërinë

Zëdhënësja e Komisionit Europian, Maja Koçijançiç ka thënë për Ora News se Komisioni do të nisë punën përgatitore menjëherë pas vendimit të Këshillit Europian.

Koçijançiç tha gjithashtu se Komisioni do të vijojë angazhimin për të mbështetur Shqipërinë në përpekjet e saj për të arritur reformat e kërkuara.

E pyetur nëse puna përgatitore do të ketë të bëjë me procesin screening, zëdhënësja e Komisionit Europian dha një përgjigje konfirmuese.

“Komisioni do të vijojë angazhimin për të shoqëruar Shqipërinë dhe ish-Republikën Jugosllave të Maqedonisë në përpjekjet e tyre për reforma, në përgatitjen e tyre për të hapur negociatat e pranimit në qershor 2019. Në këtë kontekst, Komisioni do të fillojë punën e nevojshme përgatitore. Kjo përfshin edhe kontrollin teknik të legjislacionit (screening) si dhe përgatitjen e kornizës së negociatave”, tha ajo.

Procesi i njohur Screening është një ushtrim tërësor që udhëhiqet nga Komisioni, për të përgatitur negociatat për anëtarësim. Ky është proces që i jep mundësi vendit kandidat për t’u përshtatur më tej me legjislacionin europian dhe lejon Komisionin të vlerësojë përgatitjen e vendeve kandidate.

Zakonisht ky proces zgjat më shumë se një vit dhe siguron një bazë të qëndrueshme për vendimin që do të marrin vendet anëtare./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,11357,Camëri,133,Editorial,2597,Ekonomi,708,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,85,Histori,1815,Iliridë,376,Kosovë,3430,Kulture,916,Luginë,77,Moti,2,Politik,2292,Reportazh,197,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,559,Video,669,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Koçijançiç konfirmon: KE do të nisë punën përgatitore me Shqipërinë
Koçijançiç konfirmon: KE do të nisë punën përgatitore me Shqipërinë
https://3.bp.blogspot.com/-xuKV4jIjzAs/WzTo6_6oQxI/AAAAAAAAWP8/JEE2Dmyei-gdDBItJqpE03VIxKkowv4CgCLcBGAs/s640/maja-kocijancic-jpg20150416175214-1523378958-5846783_1523380430-6776169-905x395.jpg
https://3.bp.blogspot.com/-xuKV4jIjzAs/WzTo6_6oQxI/AAAAAAAAWP8/JEE2Dmyei-gdDBItJqpE03VIxKkowv4CgCLcBGAs/s72-c/maja-kocijancic-jpg20150416175214-1523378958-5846783_1523380430-6776169-905x395.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/06/kocijancic-konfirmon-ke-do-te-nise.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/06/kocijancic-konfirmon-ke-do-te-nise.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy