Kotzias: Nuk e kemi diskutuar kurrë çështjen "Çame" në negociatat me Shqipërinë

Teksa afrohen ditët e nënshkrimit zyrtar të marrëveshjes për detin mes Shqipërisë dhe Greqisë, ministri i Jashtëm grek, Kotzias ka siguruar të tijët që në këto negociata nuk është përmendur kurrë çështja çame.

Në një intervistë për “Euractiv”, Nikos Kotzias është shprehur se çështja çame nuk ka qenë ë pranishme në diskutimet me Tiranën zyrtare dhe për këtë ka dëshmitarë, sipas tij.

Në fakt disa prej mediave më kryesore greke prej kohësh janë shprehur se pala greke nuk ka pranuar që në tryezën e bisedimeve të flitet edhe për Çamërinë dhe nuk dihet nëse pala shqiptare e ka kërkuar diçka të tillë.

Kotzias është shprehur:

Unë mendoj se ne do të zgjidhim çështjet në pritje, me kusht që partitë e opozitës në të dy shtetet të mos fillojnë të reagojnë në mënyrë histerike. Jam shumë i pikëlluar me atë që thotë opozita greke. Ata thonë se po flasim për “Çamërinë”. Ne nuk po e diskutojmë fare këtë. Në këtë debat nuk ka pasur kurrë një çështje te tille. Do t’ju tregoj, dhe unë po them se për herë të parë, një qeveri tjetër, në fillim të viteve 1990 debatonte çështjen Çame. Unë gjithashtu kam dëshmitarë që ishin të pranishëm në ato diskutime.”

Ndërsa në lidhje me Negociatat, për të cilat do merret një vendim me 28-qershor, ministri grek tha:

Nëse Shqipëria ose Maqedonia mbeten jashtë Negociatave, kjo do të krijonte jo stabiliteti në rajon.”
/ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,12492,Camëri,151,Editorial,2768,Ekonomi,795,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,86,Histori,1948,Iliridë,412,Kosovë,3842,Kulture,1013,Luginë,84,Moti,2,Politik,2496,Reportazh,208,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,596,Video,718,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Kotzias: Nuk e kemi diskutuar kurrë çështjen "Çame" në negociatat me Shqipërinë
Kotzias: Nuk e kemi diskutuar kurrë çështjen "Çame" në negociatat me Shqipërinë
https://2.bp.blogspot.com/-2EJsCq23FbU/WzELLA50_KI/AAAAAAAAWHw/tlzYQc8V1HEA3gTaHUlqhHPH80keRAYRgCLcBGAs/s640/Foto-kryesore-feature-4-16.png
https://2.bp.blogspot.com/-2EJsCq23FbU/WzELLA50_KI/AAAAAAAAWHw/tlzYQc8V1HEA3gTaHUlqhHPH80keRAYRgCLcBGAs/s72-c/Foto-kryesore-feature-4-16.png
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/06/kotzias-nuk-e-kemi-diskutuar-kurre.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/06/kotzias-nuk-e-kemi-diskutuar-kurre.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy