Negociatat në qershor të 2019-s; Prapaskenat në Luksemburg

Euractiv e ka përshkruar si një kompromis të dhimbshëm vendimin e Bashkimit Europian për të çelur negociatatme Shqipërinë dhe Maqedoninë.

Në njoftimin e presidencës bullgare thuhej se vendet anëtare i hapën rrugën bisedimeve të anëtarësimit të këtyre dy shteteve për në 2019-n pas një debati i cili mendohet të ketë zgjatur 10 orë.

Sipas Euractiv, marrëveshjen për çeljen e bisedimeve e ka negociuar ministri i Jashtëm i Luksemburgut, Jean Asselborn.

Ndërsa ministri austriak i Çështjeve Europiane, Gernot Bluemel thotë se i ka kërkuar ai Komisionit Europian dhe krahut ekzekutiv të bllokut që të përgatisë terrenin për nisjen e negociatave, por me kushtin që të zbatohen më parë disa kritere, të cilat shtrihen në gjyqësor, shërbimet e sigurisë, administratë publike dhe luftën kundër korrupsionit.

Pavarësisht mbështetjes së gjerë të Bashkimit Europian, rezultati befasues tregoi se peshën kryesore në vendimin përfundimtar të këtij takimi e ka patur pikërisht presidenti francez Emanuel Macron, i cili ka këmbëngulur vazhdimisht në shtyrjen e vendimit ndaj çeljes së negociatave deri pas zgjedhjeve të parlamentit europian të muajit maj, nga frika e anti-establishmentit.

Nga ana tjetër, Macron ka treguar dhe një lloj synimi për të frenuar hovin e Gjermanisë dhe shefit ekzekutiv të BE-së Jean Claude Juncker, të cilët kanë kërkuar ta mbajnë Ballkanin Perëndimor jashtë influencës së Rusisë duke i ofruar të 6 vendeve të tij një rrugë të sigurt drejt anëtarësimit europian.

Rezervat e shprehura nga Franca dhe Holanda ishin mëse të qarta ditën e mërkurë në Luksemburg./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,11357,Camëri,133,Editorial,2597,Ekonomi,708,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,85,Histori,1815,Iliridë,376,Kosovë,3430,Kulture,916,Luginë,77,Moti,2,Politik,2292,Reportazh,197,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,559,Video,669,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Negociatat në qershor të 2019-s; Prapaskenat në Luksemburg
Negociatat në qershor të 2019-s; Prapaskenat në Luksemburg
https://4.bp.blogspot.com/-H4gcfAlfYpA/WzPW4QBwzaI/AAAAAAAAWPI/-aO0sm94d_Av64-dsGRQLtHyjviDcPcEQCLcBGAs/s640/asa-1-905x395.jpg
https://4.bp.blogspot.com/-H4gcfAlfYpA/WzPW4QBwzaI/AAAAAAAAWPI/-aO0sm94d_Av64-dsGRQLtHyjviDcPcEQCLcBGAs/s72-c/asa-1-905x395.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/06/negociatat-ne-qershor-te-2019-s.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/06/negociatat-ne-qershor-te-2019-s.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy