Piktorët nga Shqipëria shkojnë në Çamëri dhe sjellin në Tiranë fshehurazi pikturat

Një grup piktorësh nga Shqipëria kanë shkuar në mënyrë të fshehtë në Çamëri, duke sjellë prej andej pikturat nga Çamëria sot. Që pas dokumentarit të Marin Memës askujt nuk i lejohet të filmojë në ato troje por piktorët shqiptarë u "shtirën" si të huaj dhe ia dolën të finalizonin qëllimin e tyre duke shkuar e duke pikturuar gjithçka që u pa syri.

Këto piktura janë ekspozuar në Muzeun Historik Kombëtar dhe do të qëndrojnë aty deri në 27 qershor. Në hapjen e ekspozitës “U e dua Çamërinë”, kryetari i PDIU-së Shpëtim Idrizi, tha se të gjithë shkojnë dhe e shohin

Çamërinë sot, por asnjë nuk duhet ta mbulojë atë me harresë.

“Një vlerësim të madh për këta piktorë të nderuar, që na sollën Çamërinë me një vlerë tjetër të jashtëzakonshme. Ne e dimë shumë mirë që këngët, vallet dhe historia kanë qënë të gjalla. E kemi sjellë Çamërinë gjatë gjithë kësaj jave, për të luftuar paradigmën e harresës. Ne të gjithë na kujtohet vallja e “Osman Takës”, kënga e “Tumankuqes”, apo shumë valle dhe këngë që kanë ngelur në kujtesën e të gjithë shqiptarëve. Kësaj radhe donim ta sillnim Çamërinë ndryshe. Çamërinë e bukur, të jashtëzakonshme, që kushdo që shkon dhe e shikon e kupton se sa e bukur është. Por edhe Çamërinë ashtu siç e kemi lënë ne, me shtëpitë e rrënuara dhe portat të cilat presin të zotët e tyre.

idrizi.png

Të gjithë shkojnë e shohin Çamërinë dhe bukuritë e saj. Të gjithë shkojnë dhe takojnë shqiptarët e Çamërisë, që flasin shqip, por asnjë nuk duhet ta mbulojë Çamërinë me harresë”, - tha kryetari i PDIU-së. Disa prej piktorëve që shkuan në Çamëri treguan se do të rikthehen përsëri aty, për shkak të bukurive që kanë parë./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,10419,Camëri,133,Editorial,2355,Ekonomi,609,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,84,Histori,1688,Iliridë,332,Kosovë,3078,Kulture,821,Luginë,71,Moti,2,Politik,2097,Reportazh,191,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,538,Video,620,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Piktorët nga Shqipëria shkojnë në Çamëri dhe sjellin në Tiranë fshehurazi pikturat
Piktorët nga Shqipëria shkojnë në Çamëri dhe sjellin në Tiranë fshehurazi pikturat
https://4.bp.blogspot.com/-pfglOnVyhU8/Wy1GCEWNj_I/AAAAAAAAWAo/ehnGfZvfL2gBm2iWtXETr0gK6ADnxj2jQCLcBGAs/s640/991e715206a98e592a46a361f88e2586_L.jpg
https://4.bp.blogspot.com/-pfglOnVyhU8/Wy1GCEWNj_I/AAAAAAAAWAo/ehnGfZvfL2gBm2iWtXETr0gK6ADnxj2jQCLcBGAs/s72-c/991e715206a98e592a46a361f88e2586_L.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/06/piktoret-nga-shqiperia-shkojne-ne.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/06/piktoret-nga-shqiperia-shkojne-ne.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy