Regjisori serb: Shqiptarët janë përfituesit më të mëdhenj në Ballkan

Regjisori i njohur serb Emir Kusturica është i pakursyer në qëndrime politike kur vjen puna sidomos te përshkrimi i pozitave serbe në Ballkan.

Në një intervistë të fundit për agjencinë B92, Kusturica ka folur me prizëm nacionalist edhe për ndeshjen e fundit mes Serbisë dhe Zvicrës, duke nënvizuar se shqiptarët janë përfituesit më të mëdhenj në Ballkan.

Kjo sipas tij, për arsye se shqiptarët favorizohen nga Perëndimi dhe përdoren prej tij dhe një gjë e tillë ka ndodhur prej shekujsh vetëm me synimin e përçarjes së sllavëve të Europës Juglindore.

Versioni historik i regjisorit i bën jehonë pedagogjisë së shekullit të 20-të, pasi edhe për historiografinë shqiptare, serbët kanë qenë favorizuar përherë në Ballkan, e madje përkëdhelur ca si shumë të paktën në 200 vitet e fundit.

Kusturica mendon se Serbia duhet të luftojë për Kosovën, pasurinë dhe territorin e saj, nëse do të ketë një ndarje.

Ai shton se “Kosova është vjedhja më e madhe e shekullit të 20-të”, duke lënë ë kuptohet se për një pjesë të shoqërisë serbe perspektiva e një lufte mes shqiptarëve dhe serbëve nuk është e përjashtuar sa kohë që njëanshmëria e leximit të ngjarjeve historike përherë krijon themele për pretendime në të ardhmen./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,12492,Camëri,151,Editorial,2768,Ekonomi,795,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,86,Histori,1948,Iliridë,412,Kosovë,3842,Kulture,1013,Luginë,84,Moti,2,Politik,2496,Reportazh,208,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,596,Video,718,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Regjisori serb: Shqiptarët janë përfituesit më të mëdhenj në Ballkan
Regjisori serb: Shqiptarët janë përfituesit më të mëdhenj në Ballkan
https://3.bp.blogspot.com/-KqiJQSbgIC4/WzPrz2XyXdI/AAAAAAAAWPo/87t5CWiqbp0yY1kRMEnWh7L08KqOHAqmACLcBGAs/s640/regjisor-696x385.jpg
https://3.bp.blogspot.com/-KqiJQSbgIC4/WzPrz2XyXdI/AAAAAAAAWPo/87t5CWiqbp0yY1kRMEnWh7L08KqOHAqmACLcBGAs/s72-c/regjisor-696x385.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/06/regjisori-serb-shqiptaret-jane.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/06/regjisori-serb-shqiptaret-jane.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy