“Shqiponja” e Xhakës dhe Shaqirit bëhet çështje politike në Zvicër

Në fakt duhej të diskutohej për përmbysjen e rezultatit ndaj Serbisë, por në Zvicër tema e ditës është veprimi i Granit Xhakës dhe Xherdan Shaqirit.

Festimi i tyre me shqiponjën pas dy golave të shënuar prej tyre, ka ngjallur debat të madh.

Në këtë diskutim është përfshirë edhe politika zvicerane.

Këshilltari federal, Ignazio Cassis mbron veprimin e dy shqiptarëve.

“Gjithkush është i lirë të shprehë gëzimin dhe emocionin e tyre sipas dëshirës, për sa kohë që këtë e bën me respekt”, thotë ai.

Dhe sipas tij, ky ishte rasti i Xhakës dhe Shaqirit.

Ai thotë gjithashtu se vet sporti nuk mund të krijojë polemika apo ndasi, aq më tepër në Zvicër ku ka një numër të madh të nacionaliteteve të ndryshme.

“Ne jemi një vend me shumë gjuhë, kultura dhe mendime, dhe prapë jetojmë në paqe së bashku. Jemi krenar për këtë diversitet”.

Edhe ministri zviceran i Sporteve, Guy Parmelin justifikon emocionet e përjetuara nga dy futbollistët, në një stadium ku nuk munguan as thirrjet provokuese nga tifozët serbë.

“Kush e ka përjetuar gjendjen e ngarkuar në stadium, vlerëson punën e jashtëzakonshme të Kombëtares Zvicerane dhe mund të kuptojë emocionet që përjeton një lojtar”, deklaroi ministri zviceran./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,12492,Camëri,151,Editorial,2768,Ekonomi,795,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,86,Histori,1948,Iliridë,412,Kosovë,3842,Kulture,1013,Luginë,84,Moti,2,Politik,2496,Reportazh,208,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,596,Video,718,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: “Shqiponja” e Xhakës dhe Shaqirit bëhet çështje politike në Zvicër
“Shqiponja” e Xhakës dhe Shaqirit bëhet çështje politike në Zvicër
https://2.bp.blogspot.com/-uoTG-dskqbY/WzCkb6kws_I/AAAAAAAAWHQ/IMluYCmw_q4eY1W_jHrbNB0O5YassA6NQCLcBGAs/s640/fdfdsdsf-933x415-640x285-905x395.jpg
https://2.bp.blogspot.com/-uoTG-dskqbY/WzCkb6kws_I/AAAAAAAAWHQ/IMluYCmw_q4eY1W_jHrbNB0O5YassA6NQCLcBGAs/s72-c/fdfdsdsf-933x415-640x285-905x395.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/06/shqiponja-e-xhakes-dhe-shaqirit-behet.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/06/shqiponja-e-xhakes-dhe-shaqirit-behet.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy