A do të ketë shkëmbim të territoreve me Serbinë, flet presidenti Thaçi


Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, është deklaruar edhe njëherë për çështjen e dialogut me Serbinë, me ç’rast iu ka bërë thirrje partive politike që të angazhohen në fazën finale të këtij procesi, raporton “Zeri.info”.

“Edhe sot kërkoj nga partitë parlamentare, nga kuvendi, që t’i marrë përgjegjësitë e veta. Më vjen keq që partitë janë duke u vonuar, pasi që koha po ecë. Roli përfundimtar pas arritjes së secilës marrëveshje i takon kuvendit. Secili duhet ta luajë rolin e vet”, ka shtuar ai.

Ndërkohë, i pyetur rreth mundësisë së shkëmbimit të territoreve me Serbinë, respektivisht mundësisë së këmbimit te veriut me Luginën e Preshevës (ide të cilën e ka përmendur shpeshherë kryetari i Gjilanit, Lutfi Haziri), Thaçi duke mos saktësuar, ka thënë se do të respektohet mendimi i shqiptarëve të Luginës.

“Për një ide të tillë ka kohë që po flasin njerëz të akademisë, të shoqërisë civile, të politikës. Unë i dëgjoj me vëmendje deklarimet e secilit lider politik. Do ta shikoj me vëmendje, e kuptoj shqetësimin e secilit lider për shqiptarët në Preshevë- Medvegjë dhe Bujanovc. Natyrisht rrëfimet e tyre janë prekëse, rrëqethëse. E drejta për të ardhmen e tyre iu takon atyre dhe opinioni i tyre është i respektuar. E di që Haziri ka kontakt me ta..”, ka nënvizuar kreu i shtetit./Zëri/ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,12492,Camëri,151,Editorial,2768,Ekonomi,795,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,86,Histori,1948,Iliridë,412,Kosovë,3842,Kulture,1013,Luginë,84,Moti,2,Politik,2496,Reportazh,208,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,596,Video,718,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: A do të ketë shkëmbim të territoreve me Serbinë, flet presidenti Thaçi
A do të ketë shkëmbim të territoreve me Serbinë, flet presidenti Thaçi
https://1.bp.blogspot.com/-KWM35TgG-TY/W1iJyJ-mmVI/AAAAAAAAW6w/AJ8D4Xv6H7sBRiYD7EWdR1iAWG9h89mAwCLcBGAs/s640/14_01_2015_3187414_zvKry_MPJ-640x368.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-KWM35TgG-TY/W1iJyJ-mmVI/AAAAAAAAW6w/AJ8D4Xv6H7sBRiYD7EWdR1iAWG9h89mAwCLcBGAs/s72-c/14_01_2015_3187414_zvKry_MPJ-640x368.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/07/a-do-te-kete-shkembim-te-territoreve-me.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/07/a-do-te-kete-shkembim-te-territoreve-me.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy