FOTOT/ CNN: Liqeni i Shkodrës më i jashtëzakonshmi në Evropën Jugore, ja pse duhet vizituar


“CNN” i ka kushtuar një artikull liqenit të Shkodrës, dhe bukurive të tij. “Destinacioni kufizohet me kufirin e Malit të Zi dhe Shqipërisë dhe është liqeni më i madh në Evropën Jugore, dhe park kombëtar.”-shkruhet në artikull. “Liqeni është i paprekur nga zhvillimi ose komercializimi – të paktën tani për tani.

Megjithëse ka shqetësime se projekti i liqenit të Shkodrës, një “eko-resort” i ri në liqen, mund të kërcënojë ekosistemin dhe speciet e rralla, duke përfshirë shumë që janë endemike.”- vijon artikulli.

Liqeni është shtëpia e një diversiteti të shquar të kafshëve të egra. Pesëdhjetë lloje peshqish jetojnë në ujërat, 18 prej të cilave nuk gjenden askund tjetër në tokë, duke konfirmuar statusin e saj si një ligatinë me rëndësi ndërkombëtare.

Ka më shumë se 50 lloje të kërmijve të ujërave të ëmbla, pothuajse një e treta e të cilave janë endemike, duke e bërë atë një nga vendet më të rëndësishme në Evropë.”-vijon më tej shkrimi. Artikulli përshkruan mrekullitë e këtij liqeni, duke përmendur florën dhe faunën, historinë dhe ushqimet e zonës. /ma.me/ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,11484,Camëri,133,Editorial,2627,Ekonomi,711,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,85,Histori,1831,Iliridë,377,Kosovë,3491,Kulture,926,Luginë,78,Moti,2,Politik,2323,Reportazh,198,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,563,Video,679,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: FOTOT/ CNN: Liqeni i Shkodrës më i jashtëzakonshmi në Evropën Jugore, ja pse duhet vizituar
FOTOT/ CNN: Liqeni i Shkodrës më i jashtëzakonshmi në Evropën Jugore, ja pse duhet vizituar
https://1.bp.blogspot.com/-ywzo0W_qanw/W1jVE4YDjyI/AAAAAAAAW90/CMtduKraXcQi7mXfKkaIpUlFs9or_RE-QCLcBGAs/s640/l1-3.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-ywzo0W_qanw/W1jVE4YDjyI/AAAAAAAAW90/CMtduKraXcQi7mXfKkaIpUlFs9or_RE-QCLcBGAs/s72-c/l1-3.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/07/fotot-cnn-liqeni-i-shkodres-me-i.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/07/fotot-cnn-liqeni-i-shkodres-me-i.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy