Haradinaj: Opsioni për ndryshim të kufijve, thirrje për luftë


Ndonëse është folur shpesh herë për ndryshime të kufijve, këtë opsion kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj e ka mohuar kategorikisht.

Kreu i qeverisë kosovare tha se çdo tendencë për ndryshim të kufijve, është luftë dhe se këtë nuk e do askush.

Në një interviste për Gazetën Blic, Haradinaj tha se vetëm duke folur për këtë çështje është rrezik dhe jo të mendohet si opsion.

Sipas tij, nëse kjo temë hapet në Bruksel, nënkupton luftë, dhe se këtë duhet ta dinë të gjithë në Ballkan.

“Loja me territore është luftë, lëvizja me kufi është luftë në Ballkan, dhe atë duhet ta dinë gjithë. Ne jemi shpallë të pavarur me këtë territor.

Lufta e fundit që është mbyll e ka vendos këtë gjendje. Hapja për diskutim e kësaj gjendje, pra e Kosovës me tërësinë territorial, me flamurin që ka, me hartën që ka paraparë gjithë territorin, është luftë.

Është rikthim në të kaluarën, i tragjedive të së kaluarës, dhe unë jam kundër kësaj.

E kam thanë dhe e them vazhdimisht se nuk luhet me territore. Nuk besoj që dikush dëshiron ti kthehet tragjeditë e të kaluarës, luftëra e të kaluarës në Ballkan dhe s’besoj që ka të tillë.

Unë e përsërisë kjo është thirrje e gabuar, është e rrezikshme, veç me fol është e rrezikshme le ma menduar në këto tema”, -ka thënë Haradinaj.

I gjithë debati për shkëmbim territoresh mes Kosovës e Serbisë, ka ardhur pas paralajmërimit të presidentit të vendit Hashim Thaçi se në fazën finale të dialogut do të ketë kompromise./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,12492,Camëri,151,Editorial,2768,Ekonomi,795,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,86,Histori,1948,Iliridë,412,Kosovë,3842,Kulture,1013,Luginë,84,Moti,2,Politik,2496,Reportazh,208,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,596,Video,718,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Haradinaj: Opsioni për ndryshim të kufijve, thirrje për luftë
Haradinaj: Opsioni për ndryshim të kufijve, thirrje për luftë
https://2.bp.blogspot.com/-3H4_rDRQHvk/W1jGh6PdXMI/AAAAAAAAW88/WWI5EeQqmtIQbFIgSmiwXvQv_q1zNl4dgCLcBGAs/s640/haradinaj-2-768x432.jpg
https://2.bp.blogspot.com/-3H4_rDRQHvk/W1jGh6PdXMI/AAAAAAAAW88/WWI5EeQqmtIQbFIgSmiwXvQv_q1zNl4dgCLcBGAs/s72-c/haradinaj-2-768x432.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/07/haradinaj-opsioni-per-ndryshim-te.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/07/haradinaj-opsioni-per-ndryshim-te.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy