Marrëdhëniet me Shqipërinë, Kotzias: Mburrem me studentët e mi shqiptarë


Ministri i jashtëm grek, Nikos Kotzias, është shprehur se opinioni publik dhe politik në vend duhet të tregojë më shumë pjekuri lidhur me negociatat që po zhvillon Athina me Tiranën.

“Besoj se populli ynë po mësohet dalëngadalë të mbështesë zgjidhjet dhe jo problemet. Rrjedhimisht kam shpresën që të ketë një pjekuri më të madhe ndaj zgjidhjes së problemeve që kemi me Shqipërinë”.

“Ne duam miqësi ndërmjet popujve dhe një politikë bashkëjetese paqësore ndërmjet shoqërive tona. Personalisht gjithmonë mburrem me studentët e mi shqiptarë në Universitetin e Pireut që tashmë janë bërë pedagogë në vendin e tyre”, nënvizon Kotzias në një intervistë për të përditshmen greke “Efimerida ton Sintakton”.

Ministri i jashtëm grek ka vënë në dukje se problemet më Shqipërinë datojnë madje që prej 90 vjetësh. “Shkaku që këto probleme janë të pazgjidhura është se ato u shfaqën pas përfundimit të Luftës së Ftohtë dhe gjithashtu se qeveritë e mëparshme, edhe kur deshën të zgjidhnin ndonjë prej tyre, mbetën në rrugë”, vëren Kotzias.

Dhe vazhdon: Le të marrim çështjen e ligjit të luftës. A mund të shtiremi akoma se jemi dy vende në gjendje lufte? Opozita në të dy anët e kufirit përpiqet të shfrytëzojë ndjenjat e qytetarëve, duke riprodhuar stereotipa dhe paragjykime negative mes popujve.

Sa i përket marrëveshjes Athinës Shkup dhe hartës rrugore për implementimin e saj, Kotzias ka thënë se pala greke pret që qeveria në Maqedoni të fitojë referendumin dhe votimin për ndryshimin e kushtetutës. “Ne do të vazhdojmë përpjekjet për të siguruar një maxhorancë në favor të marrëveshjes kur të votohet në parlamentin grek”.

“Duam që bashkarisht të përballojmë retorikën e urrejtjes, sepse duam të jetojmë në paqe me popullin e vendit fqinj”, ka përfunduar Kotzias./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,12492,Camëri,151,Editorial,2768,Ekonomi,795,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,86,Histori,1948,Iliridë,412,Kosovë,3842,Kulture,1013,Luginë,84,Moti,2,Politik,2496,Reportazh,208,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,596,Video,718,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Marrëdhëniet me Shqipërinë, Kotzias: Mburrem me studentët e mi shqiptarë
Marrëdhëniet me Shqipërinë, Kotzias: Mburrem me studentët e mi shqiptarë
https://4.bp.blogspot.com/-KjxJekAsPiw/W1N1DcZCGVI/AAAAAAAAW14/zpLdKcXk6RYAE26_2sLoYCAQHc1kAiiGACLcBGAs/s320/KOTZIAS-905x395.jpg
https://4.bp.blogspot.com/-KjxJekAsPiw/W1N1DcZCGVI/AAAAAAAAW14/zpLdKcXk6RYAE26_2sLoYCAQHc1kAiiGACLcBGAs/s72-c/KOTZIAS-905x395.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/07/marredheniet-me-shqiperine-kotzias.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/07/marredheniet-me-shqiperine-kotzias.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy