Njihuni me historinë e diplomacisë shqiptare


“Historia e Diplomacisë Shqiptare” ka sjellë këtë javë në arkivën online materiale që flasin për përpjekjet e qeverisë shqiptare për të vendosur marrëdhënie diplomatike me SHBA-në.

Procesi u finalizua më 28 korrik 1922, ndërkohë që, kërkesat e qeverisë shqiptare paraqiten në datë 17 nëntor 1921 dhe 7 qershor 1922.

Ministri i parë Fuqiplotë dhe i Jashtëzakonshëm shqiptar në Uashington, Faik Konica është emëruar në këtë post në korrik të 1926-s.

Ai hapi Legatën shqiptare në SHBA dhe e kreu këtë detyrë deri pak muaj pas pushtimit të Shqipërisë.

Gjatë kësaj periudhe u nënshkruan disa marrëveshje midis dy vendeve, ku mund të veçojmë; traktatin mbi njohjen e pasaportave amerikane shtetasve amerikanë me origjinë shqiptare, traktatin mbi suprimimin e taksës së vizës për pasaportat shqiptare dhe amerikane të personave joemigrantë, traktatin e arbitrazhit, traktatin e miqësisë për paqen e përgjithshme, traktatin e neutralitetit, traktatin e ekstradimit të personave keqbërës, etj./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,10344,Camëri,131,Editorial,2333,Ekonomi,604,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,84,Histori,1678,Iliridë,330,Kosovë,3058,Kulture,814,Luginë,71,Moti,2,Politik,2085,Reportazh,191,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,536,Video,614,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Njihuni me historinë e diplomacisë shqiptare
Njihuni me historinë e diplomacisë shqiptare
https://3.bp.blogspot.com/-9wEmPjaONwE/W14HEG0-9gI/AAAAAAAAXHY/3LBkmpkemKMVynggcLKaPvzS-PxSnygmACLcBGAs/s640/aasasa-640x312.png
https://3.bp.blogspot.com/-9wEmPjaONwE/W14HEG0-9gI/AAAAAAAAXHY/3LBkmpkemKMVynggcLKaPvzS-PxSnygmACLcBGAs/s72-c/aasasa-640x312.png
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/07/njihuni-me-historine-e-diplomacise.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/07/njihuni-me-historine-e-diplomacise.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy