“Nuk na tremb me ‘vëllezërit shqiptarë’”, Vuçiç sulmon Kitaroviç


Mesa duket presidentit serb, Aleksandar Vuçiç, nuk i kanë pëlqyer deklarimet e homologes kroate në Tiranë, Kolinda Grabar-Kitaroviç, e cila i shpalli shqiptarët “vëllezër”.

Vuçiç e ka përkthyer si karshillëk ndaj serbëve një qendrim të tillë.

Ai është shprehur se “nuk ndihet i frikësuar aspak” nga kjo.

“Serbia nuk ka kërkon vëllezërit, por miq”, tha kreu i shtetit serb, duke mos qenë dakort me këtë status marrëdhëniesh mes kroatëve dhe shqiptarëve.

“Sa prej tyre (shqiptarëve) humbën jetën për Kroacinë nuk më intereson.

Nëse dikush mendon se unë jam frikësuar, i them se kjo nuk më tremb aspak”, tha Vuçiç.

“Shqipëria ishte miku ynë kur kishim nevojë…Shumë shqiptarë sakrifikuan jetën e tyre për Kroacinë, dhe më besoni -. Kroacia nuk do ta harrojë këtë”. Ne ishim vëllezër të armëve…”, ishin disa frazat e Kitaroviçit, të cilat kanë shqetësuar Vuçiçin.

Kohët e fundit ka patur një acarim të raporteve delikate serbo – kroate.

Dy vendet trashëgojnë një armiqësi ndaj njëra-tjetrës, e reflektuar dhe në luftën mes tyre në fillim të viteve ’90.

Armiqësia e tyre zë fill në Luftën e Dytë Botërore, ku kroatët patën regjimin ustash, bashkëpunues me fashizmin, për të cilin serbët pretendojnë se janë keqtrajtuar./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,10344,Camëri,131,Editorial,2333,Ekonomi,604,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,84,Histori,1678,Iliridë,330,Kosovë,3058,Kulture,814,Luginë,71,Moti,2,Politik,2085,Reportazh,191,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,536,Video,614,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: “Nuk na tremb me ‘vëllezërit shqiptarë’”, Vuçiç sulmon Kitaroviç
“Nuk na tremb me ‘vëllezërit shqiptarë’”, Vuçiç sulmon Kitaroviç
https://1.bp.blogspot.com/-g4k7tOTNTng/W1N6PiTNy-I/AAAAAAAAW24/8ZPlPpsj318wc3pHxv2J8_tOG6D739xUACLcBGAs/s640/vucic-540x360.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-g4k7tOTNTng/W1N6PiTNy-I/AAAAAAAAW24/8ZPlPpsj318wc3pHxv2J8_tOG6D739xUACLcBGAs/s72-c/vucic-540x360.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/07/nuk-na-tremb-me-vellezerit-shqiptare.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/07/nuk-na-tremb-me-vellezerit-shqiptare.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy